Így nézhetünk ki mi, földlakók az idegenek szemszögéből
A James Webb űrtávcső (JWST) számos gázt képes kimutatni az exobolygók légkörében. Ahogy ezek a távoli objektumok elhaladnak a csillagaikk előtt, légkörük megszűri a fényt, és olyan lenyomatot hagy annak összetevőiről, amelyet a távcső képes érzékelni. Ha egy idegen civilizációnak van űrtávcsöve, akkor ugyanezt megtehet a Földdel is. Az új kutatások szerint ráadásul képesek lennének megállapítani, hogy itt egy intelligens civilizáció él.
A Föld légkörének nagy része nitrogén, illetve némi oxigén. Az összes többi gáz csak egy kis töredékét teszi ki. De ahogyan azt a jelenlegi klímaválságból tudjuk, nagy hatásuk lehet. Olyan, amelyet messziről láthat az, aki odafigyel, írja az IFLScience.
Csillagászok egy csoportja nekilátott, hogy kiszámítsa, hogyan nézne ki bolygónk légköre egy infravörös teleszkóp szemszögéből. Az egyik változatban a molekulák széles skálájának jelenlétét észlelték, köztük szén-dioxidot, metánt, ózont, vízgőzt, sőt még a klór-fluor-szénhidrogéneket (CFC) is, mint a freon, amelyeket már több mint 33 éve betiltottak, de még mindig jelen vannak a Föld légkörében.
Ebben a forgatókönyvben, ha mi, vagy “idegenek” látnánk a Földet egy távoli világból, a lakhatóság bizonyítéka nagyon meggyőző lenne, ami mind bioszférára, mind “technoszférára” utalna, amivel a CFC-k mesterséges forrására utalna, ugyanis azokat semmilyen ismert természetes folyamat nem állítja elő.
A reálisabb becslések szerint, amit a JWST láthat, a “zajosabb” jelek között a csapat még mindig képes volt azonosítani a szén-dioxidot, a metánt és egy csipetnyi ózont. A bolygóról szóló információk nélkül ezek a gázok önmagukban nem jelentik, hogy van itt élet, pláne intelligens, de mindenképpen ritka jelenségnek számítana, bárki is vizsgálja a bolygót.
A Földet modellként használva a csapat úgy véli, hogy jobban megérthetik az exobolygó légkörének összetettségét olyan világokban, amelyek nagyjából olyanok, mint a miénk. Az egyik érdekes teszt a TRAPPIST-1 bolygók. Hét Föld méretű exobolygó, amelyek egy 40 fényévre lévő vörös törpe körül keringenek.
Néhányuk a lakhatósági zónán belül helyezkedik el. A legközelebbieket már megfigyelte a JWST, ami kizárja a légkör jelenlétét. De ha a TRAPPIST-1 külső világainak van légköre, akkor talán meg lehet állapítani, hogy lakhatóak-e.
Becslések szerint 4000 bolygó van a Földtől 50 fényévre. Talán egy civilizáció már észrevette, hogy itt vagyunk, csak inkább biztonságos távolságból figyel minket.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő felfedezés: ősi civilizációval lehet kapcsolatban az 5000 éves férfi!
Képek: Újra megnyílt a legendás fürdőkomplexum Magyarországon – rengetegen dolgoztak érte ingyen
Új éjszakai bulivonatok indulnak Budapestről: így juthatsz haza könnyedén a nyári programok után
Ne megszokásból közlekedj Budapesten: Mától felfordul az 1-es villamos közlekedése
Utazók, figyelem: Komoly torlódás várható a budapesti repülőtérhez vezető úton
Kiváló olasz borok a budapesti Winelovers Wine Awards 2025 rendezvényen