Az Angliában található, sok ezer éves műalkotás az emberiség egyik legnagyobb rejtélye. Most választ kapunk végre, hogy miről is van szó?
Elképzelhető, hogy végre választ kapunk a rejtélyre, hogy mi is pontosan Stonehenge, írja a Daily Star.
A kőtömbökből és földsáncokból álló monumentális őskori építmény kiépítése a feltételezések szerint Kr. e. 2500 körül kezdődött, és 2100 körül fejeződött be.
Világszerte vannak példák hasonló építményekre, és a történészek alapvető elgondolása, hogy vallási rituálékhoz készültek. Azonban számos esetben ez még csak feltételezés, és a kutatóknak bizonyítaniuk kellene, hogy valóban erről van szó. Stonehenge esetében is éppen ez a helyzet.
Könnyen lehet, hogy most egy Izrael partjainál történt felfedezés segít megmagyarázni a nagy rejtély legfontosabb részleteit. A leletet a közel-keleti állam Atlit nevű kisvárosa mellett találták.
Ehud Galili tengerészeti régész rutinszerű merülést hajtott végre körülbelül 400 méterre a parttól, hajóroncsok után kutatva. Útja során azonban egy ősi, elsüllyedt településre bukkant.
“Általában hajóroncsok maradványait találjuk, például horgonyt, fémeket, szögeket, mindenféle műtárgyat” – mondta. – „De miközben itt merültünk, találtunk egy falat.”
A fal egykor egy ház része volt, és napokon belül újabb egyértelmű jeleket találták a közelben. Sőt, megtalálták környéken egykor lakó emberek csontvázait is.
“Becsléseink szerint a lakosság 70-150 emberből állhatott” – mondta. “A falakat, lakásokat, építményeket pont úgy találtuk, ahogy elhagyták őket. Apránként rájöttünk, hogy ez egy hatalmas, 40 000 négyzetméteres terület.”
A radiokarbonos kormeghatározás feltárta, hogy a helyszín csaknem 9000 éves, így a Föld egyik legrégebbi emberi települése.
Stonehenge hasonmása is ott van
De ami igazán fontos, hogy az egykori falu közepén egy titokzatos, kövekből álló, kör alakú szerkezet állt, szinte tökéletes állapotban. És hogy mi köze ennek a Stonehenge-hez? Nos, a kutatók szerint ez egyedülálló betekintést nyújt annak megértéséhez, hogy miért is készült az angliai építmény, ami egészen hasonló hozzá.
Az ősi településen található építmény köveibe csészenyomokat véstek. És a kutatók úgy vélik, hogy ezekben valaha ivóedényeket tarthattak, ami pedig arra utal, hogy a műalkotást valamilyen vízi rituáléhoz használhatták.
Mary-Ann Ochota régész kifejtette: “Amikor Stonehenge-re nézünk, az emberi munkának, az erőforrások rendkívüli felhasználásának, és egy elképesztően összetett, tökéletesen kivitelezett ötletnek a csúcspontját látjuk.”
Így számára is nagy öröm, mikor egy újabb, hasonló alkotást találunk, és így ismét egy kicsit közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy miért is fektettek őseink ekkora energiát ebbe a munkába.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét