Elképesztő, felfelé haladó vörös villámokat kaptak lencsevégre
A meteorológusok “óriás nyaláboknak” nevezik ezeket a hatalmas és rendkívül ritka vörös villámokat, amelyek 50-szer több energiát tartalmaznak, mint a szokványos villámok.
Egy Puerto Ricó-i fotós dokumentálta ezt a kevéssé látott időjárási jelenséget a múlt hónap végén, miközben az akkoriban nyugat felé fejlődő Franklin hurrikánná alakuló vihart dokumentálta.
A gigantikus méretű nyalábok, amelyekhez hasonló elektromos jelenség a vörös lidérc, bíborvörös színüket a Föld ionoszférájával való találkozás során nyerik 80-600 kilométerrel a tengerszint felett.
Elképesztően ritka jelenség
A felfelé irányuló, szokatlan villámok, amelyek világszerte évente körülbelül mindössze 1000 alkalommal fordulnak elő. A feltételezések szerint pedig leggyakrabban a nyílt óceán feletti zivatarok során fordulnak elő.
Becslések szerint a villámok kevesebb mint egy százaléka halad felfelé úgy, mint ezek a gigantikus nyalábok, számolt be a Daily Mail.
A Science Advances című szaklapban tavaly nyáron megjelent tanulmány szerint az először 2002. júliusában dokumentált óriás nyalábok nagy részét trópusi régiókban, fokozódó viharok idején észlelték.
Az említett tanulmány egy 2018. május 14-i, Oklahoma fölött lezajlott jelenséget dokumentált. Ezzel együtt 3D-ben megkonstruálta a villámjelenség térképét, először azonosítva nagy felbontásban a kialakulás részleteit.
Levi Boggs, a Georgia Tech Kutatóintézet kutatója összeállított egy csapatot, hogy átnézze az oklahomai eset műholdas, radar- és rádióhullám-adatait, miután látott egy civil fotót az eseményről, amely nagyban hasonlít ezekre az új felvételekre.
Frankie Lucena fotós nem is egy, hanem három gigantikus eseményt örökített meg a trópusi vihar múlt havi mozgása során.
A villámok a Karib-tengerből emelkedtek ki délkeletre a helytől, ahonnan Lucena figyelte a történéseket, a Puerto Ricó-i Cabo Rojóban.
Az idei augusztusi óriás nyalábok nem az elsők, amelyekre Lucena, aki a ritka időjárási jelenségek lelkes felderítője, felhívta a nyilvánosság figyelmét.
Közel állnak a vörös lidércekhez
2017. július 24-én Lucena óriási jeteket vett észre, amelyeket a Gemini Cloudcam rögzített a hawaii Mauna Kea Obszervatóriumban. Miután letöltötte a Gemini Cloudcam weboldaláról a felvételt, Lucena javított a színeken, hogy jobban megmutassa a feltűnő jelenséget.
Ezek a vörös lidércek rokonai, de erősebbek és könnyebben láthatók szabad szemmel, mesélte a SpaceWeather.com-nak 2017-ben.
Lucena 2017. júliusi videóján szintén hasonlóan ritka fodrozódásokat fedezett fel az égen, amelyek néha magasan a viharok felett is megjelenhetnek.
A viharfelhők fölött magasan az égen látható hullámok az úgynevezett gravitációs hullámok, magyarázta a YouTube-on.
Ezek a gravitációs hullámok nagyon közel vannak az ionoszférához, körülbelül 90 km magasságban.
A gigantikus sugárnyalábokhoz hasonlóan ezek a megfoghatatlan elektromos jelenségek is régóta szolgáltatnak beszédtémát. Sőt, egyesek az évek során még a létezésüket is vitatták, mivel annyira múlékonyak, és ezért gyakran nehéz megfigyelni őket.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van