A Jupiter elfeledett holdja sokkal rejtélyesebb, mint gondoltuk
A sci-fikben régóta lehetséges emberi előőrsként emlegetik a Jupiter jeges holdját, a Callistót. Azonban az égitest nagyrészt rejtély marad a valódi bolygókutatók számára. Mivel a Jupiter és a Szaturnusz nagy holdjai közül az egyik legkevésbé tanulmányozott, sok kutató alapvetően figyelembe se veszi.
A The Journal of Geophysical Research: Planets című folyóiratban megjelent tanulmány azonban egy új rejtélyt tár fel a Callistóval kapcsolatban. Az új modellek szerint sokkal több molekuláris oxigén van a légkörében, mint amennyit az évtizedek során a korábbi modellek mutattak, adta hírül a Forbes.
“A Jupiter második legnagyobb holdjának korábbi megfigyelései molekuláris oxigént találtak annak légkörében” – jegyzi meg az American Geophysical Union. “A tudósok feltételezték, hogy a légkör oxigénjét a Jupiter mágneses tere okozta, amely kölcsönhatásba lépett a hold jeges felszínével” – írja az AGU.
Ez az új tanulmány azonban azt mutatja, hogy a megfigyeléseknek megfelelően nincs elég molekuláris oxigén. Így a Callistónak más módon kell oxigént képeznie.
Ez arra utal, hogy a Callisto oxigénforrását és vagy a molekuláris oxigén élettartamára vonatkozó számításokat újra kell értékelni – mondta Shane Carberry Mogan, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem ösztöndíjasa és a tanulmány vezető szerzője.
Ezek az objektumok jeget rejtenek, amely főként vízből áll, és amelynek molekuláris kötéseit a becsapódó és behatoló töltött részecskék felbontják – magyarázta Carberry Mogan. Ez a hidrogén és az oxigén aztán újra egyesül, és új molekulákat alkot, például H2 és O2, sőt néha még H2O2-t is.
Sosem az élet kialakulása végett volt érdekes
Túl hideg, nincs saját magnetoszférája, és nincs jele aktív kriovulkanizmusnak. A Callistón azonban van víz.
A földi élethez vízre van szükség, a Callistón pedig van – mondja Carberry Mogan. De a külső Naprendszer hideg hőmérséklete miatt elsősorban jég formájában van jelen, és a felszíni jégből felszabaduló származó vízgőz további összetevője.
Ami pedig a Callisto felszínét illeti: “Feltételezzük, hogy a Callisto felszíne viszonylag hideg, fényes jégből és viszonylag meleg, sötét, nem jégből vagy jégben szegény anyagból álló foltokra oszlik.”
A NASA Galileo űrszondájának adatai alapján úgy tűnik, hogy a Callisto belseje jég és kőzet keveréke. Más szóval, a Callisto belsejének nincs elkülönült ömlesztett összetétele, mint például mag és köpeny.
Miért nem kap elég figyelmet a kutatóktól?
Carberry Mogan szerint ennek több oka is van. Amikor a NASA két Voyager űrszondája az 1970-es évek végén elrepült mellette, csak egy kráteres testet láttak, semmi többet.
A Jupiter Europa és Ganymedes nevű holdja sokkal érdekesebb volt, mesélte Carberry Mogan. A Callisto az összes többi egzotikus égitest szomszédságában van, mégis ez egy olyan hold, amelyet nehéz megmagyarázni.
Két közelgő küldetés, a NASA Europa Clipper, amely a Jupiter felé tart, és az Európai Űrügynökség Jupiter Icy Moons Explorer nevű űrszondája a Jupiter-rendszerbe látogat. A JUICE több mint hússzor fog elrepülni a Callisto mellett, és az Europa Clipper is valószínűleg többször találkozik majd a jeges holddal.
A Callisto megértése azonban fontos a többi nagy, jeges hold felderítéséhez – véli Carberry Mogan. És hasznos lesz a JUICE-tól és az Europa Clippertől végül kapott adatok értelmezésében is.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét