Ha már értelmetlen háborúkról van szó, akkor nem lehet elmenni a világtörténelem talán legfurcsább háborúja mellett. Már megszokhattuk, hogy az emberek mindenért képesek egymással háborúzni. De előfordul, hogy már az egymással való háborúzás nem elég. Ekkor ki kell bővíteni a palettát, és ténylegesen elkezdeni más fajokkal is háborúzni, mondjuk madarakkal.
1932. november 2-án járunk, Ausztráliát megszállták, az egyetlen út a háború volt. Az ellenség rettenetes erővel vette be a kontinenst, gyakorlatilag az uralmuk alá vették az országot. Az ausztrál hadsereg hatalmas erővel vette fel a harcot a támadókkal szemben, de mind hiába. Az ellenség egyszerűen túlerőben volt, és végül elvesztették a harcot.
Ez volt az 1932-es Emuháború, olyan háborúk egyike, amelyet az emberek nem más emberek, hanem állatok ellen vívtak. A háború mindössze egy hónap, egy hét, és egy napig tartott. 1932. december 10-én ért véget, és akármennyire meglepő, az ausztrálok vesztettek. Na de hogyan lehetett elveszteni egy háborút a pár madár ellen?
Az Emuháború
Az első világháború után rengeteg veterán kapott földet Ausztrália kevésbé lakott nyugati részén. A farmereknek támogatást ígért a kormány az 1929-es válság után, de erre végül nem került sor. A problémát súlyosbította, hogy mintegy 20 000 emu egyszer csak farmerek földjeire vándorolt. Ennek hátterében az emuk vándorlási szokása áll szaporodási időszakban, akik a belső területekről a partra vándorolnak ilyenkor.
Az emuk fosztogatni kezdték a földeket, főleg a veteránok új földjeit. A farmerek természetesen segítséget kértek, és a veteránok egy delegációt küldtek a védelmi miniszterhez, Sir George Pearce-hez. Az első világháborús veteránok tisztában volt a golyószórók hatékonyságával, így kérték, hogy a hadsereg használja ezeket a fegyvereket az emuk megritkításához.
A háború megkezdődött kisebb késlekedéssel az előzetes esőzések miatt. Két katonát küldtek ki két Lewis géppuskával és 10 000 tölténnyel. Az első nap több mint 50 emut láttak, de a fegyver hatótávján kívül estek. Kis terelgetés után, és a helyiek közreműködésével pár példányt sikerült lelőni. Pár nappal később 1000 madarat láttak, amelyek éppen megfelelő irányba tartottak. Mikor elég közel értek, tüzet nyitottak. Azonban mindössze 12 madár lelövése után beragadtak a puskák, így nem tudtak többet lelőni.
Így ment még pár napig az akció, de a sikertelenség miatt inkább visszavonultak az ausztrálok. De a farmerek újra segítséget kértek, így a katonák visszatértek. Az akció beindult és december elejére már heti 100 emut sikerült levadászni. Az akció végére 986 madarat sikerült megölni és 2500-at megsebesíteni állítólagosan. Később a farmerek újra a hadsereg segítségét kérték a madarak visszaszorításában, de a kormány visszautasította, és egyéb módszereket alkalmaztak inkább.
Az emuháború végül nem okozott túl nagy károkat az emu populációban, így gyakorlatilag sikertelen volt az akció. Azonban valamennyire sikerült visszaszorítani a garázda madarak károkozását.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van