Nem kizárt, hogy a Naprendszerben nyolc bolygó helyett valójában tíz van. Még a Plútó 2006-os lefokozása ellenére is lehet, hogy még több bolygó bujkál a Naprendszerben. Ezek nem törpebolygók, hanem a Földnél is nagyobb égitestek, amelyek kibővíthetik az eddig ismert szomszédságunkat. De mik is ezek a bolygók?
A kilencedik bolygó
A Naprendszer távoli szegleteiben található a Kuiper-öv. Ez a hatalmas kisbolygóöv a Neptunusz pályán kívül található. A Naptól nagyjából 30-50 csillagászati egységre helyezkedik el. Itt található több olyan kisbolygó is, mint például a Plútó. Azonban egyes égitestek pályája a kisbolygóövön belül nem egyezett a többivel, így a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy valószínűleg egy nagyobb bolygó módosította ezen kisbolygók pályáját. Ennek a bolygónak a becsült tömege nagyjából 5-10-szerese a Földének, és jelenleg csak a kilencedik bolygóként ismert.
A Kilencedik bolygót viszont nem könnyű észrevenni, hiszen nem a Kuiper-övben lakozik, hanem jóval kijjebb. Míg a Kuiper-öv a Naptól körülbelül 30-50 csillagászati egységre helyezkedik el, addig a kilencedik bolygó pályája a legközelebbi pontján is csak 270 csillagászati egységre van a Naptól. Legtávolabbi pontjában szinte felfoghatatlan 820 csillagászati egység távolságba is elvándorolhat. Bár hihetetlenül távol van, a tömege elegendő ahhoz, hogy megváltoztassa a Kuiper-öv égitestjeinek pályáit. Természetesen a bolygó létezése még nem nyert bizonyítást, de egyre többen próbálják felfedni a létezését.
Mi van még kijjebb?
Azonban nem itt áll meg a Naprendszer. A Kuiper-öv még relatíve közel található a Naphoz, nem úgy mint a feltételezett Oort-felhő. Ennek az égitestek miriádjaiból álló felhőnek az elhelyezkedése nagyjából 2000-200 000 csillagászati egységre tehető. Ennek a felhőnek a külső határa a legközelebbi naprendszer távolságának feléig is elérhet — számolt be róla a SciShow. A Naprendszer keletkezésénél egyes égitestek kirepülhettek a Naprendszerből, ezeket pedig kóbor bolygókként ismerjük
Egy 2023-as kutatás szerint több kóbor bolygó is lehet az világegyetemben, mint amennyi csillaghoz van kötve. De az sem kizárt, hogy egyes kóbor bolygók hihetetlenül távoli pályára állnak a csillagok körül. Egy másik 2023-as kutatásban szimulálták egy tizedik bolygónak a létezését, amelyben a Naprendszeren kívüli erőhatásokat is figyelembe vették, előző kutatásokkal szemben. A friss kutatás arra a következtetésre jutott, hogy egy Uránuszhoz vagy Neptunuszhoz hasonló jeges bolygó létezése az Oort-felhőben nagyjából 7 százalékra tehető. Bár spekulatív számok ezek, nem lehetetlen a tizedik bolygó létezése sem.
A probléma ezeknek a bolygóknak a megfigyelésével, hogy nem kerül a Föld és egy csillag közé a másik égitest. Ez azt jelenti, hogy a csillagok fényének segítségével nem tudjuk észrevenni ezeket a bolygókat, hiszen nincsen csillag, amelynek a fényt kitakarhatnák. Mivel ezen bolygók pályájáról semmi adatunk nincs, így véletlenszerű találgatással lehetne csak ezzel a módszerrel meglátni ezeket a bolygókat.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon