A várostervezés nem egyszerű szakma, köszönhetően annak a rengeteg változónak, amit figyelembe kell venni minden egyes fejlesztésnél. Néha az emberi agy nem is tud minden eshetőséget figyelembe venni, de a mesterséges intelligenciának mindez nem probléma. Egy új kutatás szerint a gépek már most jobban terveznek városokat, mint az emberek.
Mindenkinek más elképzelése van arról, hogy milyen a jó város. Manapság a kevésbé autócentrikus elképzelés a nyerő, ahol minden zöld, és sétával megközelíthető minden, amit szükséges. A tömegközlekedés is egyre népszerűbb az üzemanyag és autó árak növekedése miatt. Bár mai szemmel nézve a tökéletes városok valóban így néznének ki, a kivitelezés számtalan problémába ütközik. Úgyhogy a “15 perces város” elképzelése, ahol minden szükség és szolgáltatás 15 percen belül elérhető, még nehezen megfogható álom marad.
A mesterséges intelligencia használata segíthet a városok megtervezésében, és megvalósítani az álmost jóval gyorsabban. A kínai Tsinghua Egyetem kutatói bemutatták, hogy a különböző algoritmusok sokkal hatékonyabban tudják kihasználni a teret, mint az emberek. Ráadásul mindezt sokkal rövidebb idő alatt képesek megtenni. Yu Zheng és kollégái, akik automatizálásra szakosodtak, megpróbáltak kialakítani egy új megoldást, ami segíthet jobb városokat tervezni.
Az új várostervezés
Zheng és kollégái egy új mesterséges intelligenciát fejlesztettek, amely a várostervezés folyamatát nagyjából 50 százalékkal meggyorsítja. Az emberek által alkotott terveket három fronton is lekörözte a mesterséges intelligencia: forgalomtervezés, szolgáltatásokhoz és zöld terekhez való hozzáférés. A kutatók azzal bízták meg a mesterséges intelligenciát, hogy tervezzen egy pár négyzetkilométeres területen egy városrészt. Két napnyi tréning után a mesterséges intelligencia megtalálta a megfelelő úthálózatot és terület használatot, hogy a 15 perces város minden szükséglete beleférjen a kis területre.
Kisebb város részek tervezésére alkalmas a modell, de nagyobb területekhez már sokkal erősebb számítási kapacitásra lenne szükség. Egy 4×4 háztömbös városrész megtervezése kétszer annyi számítással jár, mint egy 3×3 háztömbös városrész megtervezése. De még a kisebb területeken nyújtott tervezési segítség is hatalmas előny a tervezők számára. Ami az tervezőknek átlagosan 50-100 percbe tellett, azt a mesterséges intelligencia pár másodperc alatt képes volt megtervezni. Az időt igénylő feladatok automatizálás több időt adna a várostervezők számára, hogy nagyobb kihívásokra fókuszáljanak — írja a Science Alert.
A mesterséges intelligencia nem fogja leváltani az embereket ebben a szakmában, de a munkafolyamatokat meg tudja gyorsítani. A várostervezés nem csak a tér megfelelő kihasználásáról szól, hanem az élhetőségről, komfortérzetről és kielégítő dizájnról. Vagyis az emberi tervezőknek még mindig hatalmas jelentőségük van a folyamatban. A gépek és az emberek kollaborációja akár 5-12 százalékkal is javíthatja a tervek minőségét. A tényleges hasznát az új modellnek természetesen majd a gyakorlat fogja eldönteni.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét