A phaisztoszi korong, a régészet talán legnagyobb megoldatlan rejtélye
A phaisztoszi korong rejtélyét “99 százalékban megoldották” Gareth Owens nyelvész, régész bejelentése szerint. Owens harminc évet szentelt annak, hogy megoldja. A minószi szerelem istennője, Astarté lehet a kulcsfigura, amely elvezethet a phaisztoszi korong rejtélyének megoldásához, állítja Owens.
A korong égetett agyagból készült, amely a Kréta szigetén található minószi phaisztoszi palotából származik, valószínűleg a középső vagy késő minószi bronzkorból (Kr. e. második évezred).
A phaisztoszi korong: a régészet egyik legnagyobb rejtélye
A korong átmérője kb. 15 cm, és mindkét oldalán szimbólumokkal borított. A titokzatos korongra nyomtatott nyelvet még nem sikerült teljesen megfejteni, és a szimbólumok nem részei egyetlen ismert ábécének sem, sem ókori, sem modernnek.
Néhány szimbólum azonban hasonlóságot mutat a minósziak ősi nyelvén, a lineáris A-ban és B-ben írt szimbólumokkal. Az A vonalas betűket azonban még nem sikerült megfejteni, derül ki a Greek Reporter beszámolójából.
Más jelek az ősi anatóliai lelőhelyeken talált hieroglifákhoz hasonlítanak. Bár a tudósok túlnyomó többsége úgy véli, hogy a phaisztoszi korong hiteles, néhány régész nincs meggyőződve erről.
Célja és jelentése, sőt még eredeti elkészítési helye is vitatott, így a régészet egyik leghíresebb rejtélyévé vált.
Ez az egyedülálló tárgy jelenleg a heraklioni Régészeti Múzeumban látható.
A szerelem istennője a megfejtés kulcsa?
Owens és csapata a nyelvészet és a történelem bizonyítékait és stratégiáit használja fel a rejtélyes korong megfejtésére.
Owens kifejti: “A phaisztoszi korongot a lineáris B hangjaival és az összehasonlító nyelvészet segítségével olvassuk, azaz az indoeurópai nyelvcsalád más rokon nyelveivel hasonlítjuk össze. Valamit olvasni azonban még nem jelenti a megértést.”
Adatai szerint a korong egy “terhes istennőhöz” szóló vallásos szöveg, amely Astarté, a szerelem istennőjének képében ölt alakot.
“Kétségtelen, hogy egy vallásos szövegről van szó” – árulja el Owens.
Ez világosan kiderül a Kréta szent hegyeiről származó más vallásos iratokkal való összehasonlításból. Olyan szavakkal van dolgunk, amelyek pontosan ugyanazok.
A tudós hozzáteszi, hogy gyanítja, hogy “a phaisztoszi korong egy himnusz Astarté, a szerelem istennője előtt. A korongon említettekhez hasonló szavakat találtak már minószi áldozatokon”.
A mai felajánlásokhoz hasonlóan az emberek akkor imádkoztak, amikor bajban voltak, egészségügyi problémák vagy személyes okok miatt. Az ember végül is nem változik.
A régész elmondása szerint úgy véli, hogy a phaisztoszi korong egyik oldala valójában egy terhes istennőnek, míg a másik oldal a minószi Astarté istennőnek van szentelve.
Az alak jelentőségével kapcsolatban Owens megjegyezte, hogy a minószi Astarté a szerelem, a háború és a hegyek istennője volt, és az ő eredete keleten van. Az istennő gyökerei “az ókori Mezopotámiából származnak, amely a mai Törökország területén található. Astarté Ciprusra ment, és Vénusz lett belőle” – magyarázta.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?