Hatalmas, 1500 éves palotát tártak fel régészek a maja városban
A délkelet-mexikói Kabah maja városának ásatásai során a régészek egy hatalmas, eddig ismeretlen palota romjaira bukkantak egy nemrég feltárt lakóövezetben.
A palota minden bizonnyal lenyűgöző építmény volt fénykorában. A legfigyelemreméltóbb azonban az, hogy közös jellemzői vannak a maja civilizáció hatodik századi romjaival, amelyeket az észak-guatemalai Petén megyében találtak – írja az Ancient Origins.
A hasonlóságok arra utalnak, hogy a Közép-Amerika északi részén fekvő maja területekről Dél-Mexikóba 1500 évvel ezelőtt történt vándorlás lehetett az oka annak, hogy Kabah városa létrejött.
Belső migráció és a maja civilizáció növekedése
Kabah régészeti zónája Yucatán állam Puuc régiójában található, a mai Mérida várostól mintegy 100 kilométerre délre. A jelenlegi ásatásokat ezen a prehispán kori lelőhelyen a folyamatban lévő Maya Train infrastrukturális projekthez kapcsolódóan végzik, a mexikói kormány Nemzeti Őstörténeti és Történeti Intézetének (INAH) felügyelete alatt.
A palota váratlan felfedezés volt, amely egy másik, nem sokkal korábban történt meglepő felfedezést követett. A Kabahban nemrégiben végzett ásatások két lakóépületcsoportot tártak fel egy kiterjedt lakókomplexumban. Ez történelmi jelentőségű felfedezés volt, mivel ez volt az első alkalom, hogy Kabahban ilyen építményeket tártak fel.
Az ásatás folytatásával azonban az INAH régészei végül a lakóépületek mellett feltárták a maja palota maradványait, így tovább növekedett a felfedezés jelentősége.
Gazdag palota
Az INAH sajtóközleménye szerint a téglalap alakú palota 26 méter hosszú volt, és “főhomlokzata nyolc pilaszterrel és kilenc nyílással ellátott oszlopcsarnokból állt. Ezt az építményt az architektúrába vésett tollak, gyöngyök és madarak motívumai díszítették. Hasonlóképpen, a lépcsőházában egy gipszfigura maradványai vannak, amely akár kilenc méter hosszúságot is borított”.
Az ásatások vezetője, Lourdes Toscano Hernandez az EFE nemzetközi hírügynökségnek elmondta, hogy a lakókomplexum területén több mint 24 ezer különböző kerámiaedény töredéke került elő, amelyek mind a helyi Puuc régióból, mind a guatemalai Peténből származnak.
Megerősítette, hogy az újonnan felfedezett palota olyan jellemzőkkel is rendelkezik, amelyek a Kr. u. 250 és 500 között Peténben népszerű kulturális irányzatokhoz és építészeti gyakorlatokhoz kötik. Nem véletlen, hogy ez nagyjából a kabahi maja település kialakulásának idejére esik.
Petenero palota
“Azt feltételezzük, hogy egy onnan érkező fontos népvándorlás alapította Kabahot” – jelentette ki Hernandez, és a palota kialakítására és díszítésére mutatott rá, mint ennek az állításnak a bizonyítékára.
Az INAH régészei a frissen feltárt építményt Petenero palotának nevezték el.
Bármennyire is figyelemre méltó a palota, messze nem ez az egyetlen nagy és lenyűgöző épület Kabahban. A helyszínen végzett korábbi ásatások számos más nagy maja palotát és templomot is feltártak, amelyeket az eső istenének, Chaacnak szenteltek. A leghíresebb palota, a Codz Poop, vagyis a Maszkok Palotája, e hosszú orrú istenség több száz maszkjával van díszítve.
“Az erős és hatalmas kéz ura”
A maja nép nyelvén a “Kabah” szó jelentése “az erős és hatalmas kéz ura”. Míg a várost végső formájában El Peténből érkező bevándorlók telepedhettek le, amint azt az újonnan felfedezett palota jellemzői is sugallják, a Kabah ásatásai során feltárt leletek azt mutatják, hogy a helyszínt eredetileg Kr. e. 400 körül foglalták el.
A régészek úgy vélik, hogy a korai telepesek egy vadászó-gyűjtögető kis közösségből állhattak, és nem ők építették a helyszínen feltárt monumentális épületeket.
Kabah városa
A terület Kr. e. 400-tól folyamatosan lakott volt. A Kabahban épült legkorábbi palotákat és templomokat Kr. u. 400 körülre datálják, és minden bizonnyal lehetséges, hogy a Petenero palota is ekkortájt épült.
A Kabahban talált leletek alapján úgy tűnik, hogy a város Kr. u. 750 és 900 között volt a leginkább virágzó, vagyis a klasszikus maja korszak második felében, amikor a maja civilizáció egésze a csúcspontján volt.
De mint sok más helyen is, úgy tűnik, 950 körül a város uralkodó elitje és feltehetően a középosztálybeli funkcionáriusok is elhagyták a várost, és főleg szegény lakosokat hagytak hátra, akik még néhány évszázadon át továbbra is itt éltek. Ez egy nagyobb civilizációs összeomlás része volt, amely a maja uralom végét jelentette Mezoamerikában.
Kabah alapításának idején a maják éppen birodalmuk bővítésén dolgoztak. Megvoltak az eszközeik és a motivációjuk is arra, hogy új településeket hozzanak létre gyéren lakott területeken.
Az ősi Kabah helye körülbelül 500 kilométerre van Peténtől északra, így ha a város alapítói valóban onnan érkeztek, akkor nyilvánvaló, hogy hajlandóak voltak elég messzire utazni, hogy megtalálják a tökéletes helyet új városuk felépítéséhez.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra