Minden idők legsikeresebb labdarúgója: Lionel Messi
Vendégszerző: Grósz Zoltán
A különböző sportágakban az egyik legérdekesebb kérdés, hogy ki minden idők legjobbja egy adott sportágban. A sportban az is csodálatos, hogy a számok, eredmények, trófeák, aranyérmek megmutatják, hogy ki a legjobb. A legfontosabb nemzetközi trófeák megnyerése az valóban objektív. És világosan eldönti a GOAT, azaz angolul Greatest Of All Time, (magyarul: Minden idők legjobbja) kérdést.
Jó néhány nagy legenda pályázhatott volna erre a címre. Leginkább a 2022-ben elhunyt Pelé, hiszen továbbra is ő az egyetlen játékos aki 3 VB aranyat tudott nyerni. De a brazil fekete gyöngyszem egy rossz szabály miatt nem kaphatott aranylabdát, 1994-ig csak európai játékos kaphatta meg ezt az elismerést. És természetesen ott volt Messi nagy riválisa Cristiano Ronaldo, aki viszont nem tudott világbajnoki aranyat nyerni Portugáliával, “csak” Európa-bajnok lett a luzitánokkal.
De a legutóbbi VB döntő, tehát 2022. december 18-a óta, már nem lehet kérdéses, hogy ki a legnagyobb.
LIONEL MESSI
Ő lett minden idők legnagyobb labdarúgója. Ő az egyetlen futballista a világon aki legalább 1-szer megnyerte az összes nagy nemzetközi címet, trófeát.
1 Világbajnoki arany.
1 Olimpiai arany.
1 Copa America arany.
1 Finalissima arany.
4 BL arany.
6 BL gólkirályi cím.
3 FIFA Klub VB arany.
3 UEFA Szuperkupa arany.
1 U20 VB arany.
7 Aranylabda.
7 FIFA, Az év legjobb férfi labdarúgója cím.
És a 2023-as Aranylabda szavazás legnagyobb esélyese is Messi. (Október 30-án meglátjuk hogy meglesz-e neki a 8. Ballon d’Or trófea).
Tulajdonképpen csak az Európa-bajnokságot nem nyerte meg, de ezt meg kell bocsátanunk a dél-amerikai legénynek. 2004 – 2021 között a Barcelona-val klubszinten megnyert mindent amit csak lehetett. Kiváló edzőkkel dolgozhatott együtt: Frank Rijkaard, Josep Guardiola, Luis Enrique. És parádés játékostársak vették őt körbe Barcelona-ban:
Valdes, ter Stegen, Puyol, Edmilson, Pique, Busquets, Abidal, Keita, Dani Alves, van Bommel, Mascherano, Thiago, Henry, Jordi Alba, Rakitic, Eto’o, Deco, Iniesta, Xavi, Ronaldinho, David Villa, Luis Suárez, Neymar, Griezmann.
Utána a PSG és az Inter Miami már nem hoztak nemzetközi sikereket, de pénzt azért bőven. Az argentin felnőtt válogatottban viszont csak 34 évesen nyerte meg az első trófeáját, a 2021-es Copa America bajnokságot. Sokat kellett erre a sikerre várnia, aminek több oka is volt.
2006-os VB
Lionel már a 2006-os VB-n pályára lépett, de ott még csak mellékszereplő volt.
2 meccsen volt kezdő, 1-szer csere, 1 gólt hozott össze.
Az argentin alakulat a 8 között esett ki a házigazda Németországgal szemben.
A 19 éves Messi a negyeddöntőben nem kapott bizalmat José Pekerman kapitánytól.
A 120 perces csata után 1-1-re álltak a felek.
A 11-es párbaj döntött, ahol Jens Lehmann 2 db 11-est is kivédett, miközben a társai nem hibáztak.
Németország ellen nem okos dolog a 11-es párbajra bízni a dolgokat, a germánok még sosem vesztettek el 11-es párbajt VB-n.
Most sem tették ezt, ragaszkodtak a hibátlan sorozatukhoz.
4 párbaj / 4 győzelem.
1982 elődöntő: Német SZK – Franciaország 5:4
1986 negyeddöntő: Német SZK – Mexikó 4:1
1990 elődöntő: Német SZK – Anglia 4:3
2006 negyeddöntő: Németország – Argentína 4:2
2010-es VB
4 évvel később 2010-ben Messi már világsztárként érkezett a VB-re, de a szövetségi kapitányi poszton egy teljesen alkalmatlan ember állt. Diego Maradona, aki egy egészen zseniális játékos volt, de csapnivalóan rossz edző. A 8 között ez elég hamar ki is derült: Argentína – Németország 0-4. Az az edzői taktika nem elég 1 VB aranyhoz amit Maradona képviselt, hogy: Menjetek ki a pályára és lőjetek sok gólt. Jó edző nélkül nincsen siker.
2014-es VB
2014-ben nagyon közel voltak a végső sikerhez a kék-fehérek, de a VB döntőben megint Németország volt az akadály amit nem sikerült megugrani. Ennek az egyik oka az volt, hogy 2011 – 2016 között Alejandro Sabella és Gerardo Martino szövetségi kapitányok nem vették észre hogy Higuaín egy igazi vesztes típus, egész egyszerűen a sorsdöntő meccseken mindig csődöt mondott.
Higuaín bénázásai rettentő sokba kerültek Argentínának. 2014-es VB döntő, 2015-ös Copa döntő és a 2016-os Copa döntő ment el rajta. Higuaín minden ziccérét kihagyta, így viszont nem lehet döntőt és nagy tornát nyerni. A 2014-es VB döntőben például Gonzalo kapott egy ajándék labdát a német védőtől, amit egy az egyben vihetett rá Neuerra. Szegény Gonzi még a kaput sem tudta eltalálni, szabályosan eltörte a labdát. Márpedig a fociban hatékony csatár nélkül szintén nincs aranyérem. Ez volt zsinórban a 3. VB, amikor a németek gáncsolták el az argentinokat.
2018-as VB
A 2018-as VB szereplés igazi tragédia volt, Sampaoli kapitányban a kezdetektől fogva nem bíztak a játékosok. A VB-n az öltözőben állandó volt a veszekedés az edző és a játékosok között. A csoportban a horvátoktól elszenvedett 0-3 után pedig Messi vezetésével a játékosok fellázadtak. Onnantól kezdve lényegében már senki sem figyelt oda Sampaolira. Az első perctől fogva bukásra voltak ítélve, karizmatikus edző nélkül nincsen aranyérem. És még ez a szétesett argentin válogatott is szenzációs meccset játszott a 16 között Franciaországgal. Csak 3-4-re kapott ki Argentína, de ez a távozást jelentette a VB-ről.
Lionel Scaloni lett a vezetőedző
Az argentinok számára a dicsőséges korszak kezdete akkor jött el amikor Lionel Scalonit nevezték ki a válogatott élére.
2018. augusztus 3. Ekkor még kevesen sejtették, hogy elindultak a világbajnoki arany felé. Scaloni volt az egyetlen aki hitt ebben és titokban ezt tervezte. Szépen csendben indult el a halhatatlanság felé. Pedig az új kapitány kinevezésekor Maradona így nyilatkozott: Scaloni a forgalmat sem tudná irányítani, nem hogy a válogatottat.
Ma már tudjuk, hogy Diego hatalmasat tévedett. Diego nemcsak edzőnek volt kutyaütő de jósnak is. A dél-amerikaiak Scaloni személyében a legmegfelelőbb emberre bukkantak rá. Scaloni megtalálta a közös hangot Messi-vel a legfontosabb hangadóval.
Mindenki elfogadta az új főnök elképzeléseit, bíztak benne és követték őt. Ennek pedig eddig 3 aranyérem és 1 bronzérem lett a jutalma.
2019 Copa America: Bronz
2021 Copa America: Arany
2022 Finalissima: Arany
2022 Világbajnokság: Arany
És mellé még egy 36 meccses veretlenségi sorozat is, 2019 – 2022 között.
2022-es VB
Ez a veretlenségi sorozat a 2022-es VB-n ért véget. Megdöbbentő vereség az 1. fordulóban Szaúd-Arábiától, az 1-2 hihetetlen csalódás volt. Akkor nem úgy tűnt hogy ebből diadalmenet lesz. A vereség után gyorsan kellett rendezni a sorokat, csak 4 napjuk volt összeszedni magukat.
A mindig életveszélyes Mexikó volt a következő ellenfél. 65 percig rezgett a léc a Scaloni csapatnak. 0-0-ra álltak tehát 2 meccsből lett volna 1 pontjuk. Ami nem nézett volna ki túl jól. De akkor jött Messi bal lába és elsimította a gondokat. Először lőtt egy bomba gólt 22 méterről a bal alsóba, majd a 87. percben szintén ballal kiosztott egy gólpasszt Fernández-nek. Így végül meglett az első győzelem, 2-0.
Utána a 3. csoportmeccsen egy mindent elsöprő fölényben játszottak az argentinok, 2-0 Lengyelország ellen, 74 %-os argentin labdabirtoklás és 23 kapura lövés. Még Messi kihagyott büntetője is belefért. A lengyelek a saját térfelükről sem tudtak kijönni, igaz nem is nagyon akartak. Azt felmérték hogy a győzelemre nincs sok esélyük, a továbbjutáshoz pedig elég volt egy kicsi vereség, azt tudták is hozni.
A nyolcaddöntőben Ausztrália várt rájuk. Papíron nem tűnt veszélyesnek a dolog, de egy foci vb-n már nincsen könnyű ellenfél. Természetesen a különbséget ismét a földönkívüli Messi jelentette. 14 méterről sült el a rettegett bal láb és már már vezettek is kék-fehér csíkosak. Utána az ausztrál kapus úgy döntött hogy a saját 5-ösénél kezd el cselezgetni 2 argentinnal szemben. Nem volt nyerő ötlet, Julian Alvarez viszont megköszönte az ajándék labdát és már 2-0 volt az előny. De a becsületükre legyen mondva a kenguruk nem adták fel. Egy argentin védőn megpattanó lövéssel szépítettek az auszik, sőt a 90 + 7. percben ziccerük volt az egyenlítéshez is. De Martinez kapus bravúros védéssel hárított, 2-1 lett a vége.
A negyeddöntőben Hollandia volt az ellenfél, 2-0-ra vezettek Scaloni-ék a 73. percben, de Van Gaal fiai visszajöttek a meccsbe a 90 + 11. percben egy szabadrúgás kombinációval 2-2. És végül 11-es rúgásokkal mentek tovább a kék-fehérek. Ezen a meccsen Messi 1 gólt és 1 gólpasszt tett be a közösbe. De valószínűleg ezt is kevésnek érezhette a zseni, mert a következő meccsén ennél is többet vállalt be.
Az elődöntőben zseniális játékkal és egy kiütéssel vágtak vissza Horvátországnak a 4 évvel korábbi vereségért 3-0. Itt Messi 1 gólt és 2 gólpasszt adott hozzá a győzelemhez. Evvel a horvátok sem tudtak mit kezdeni.
És ezt követően jöhetett Argentína 6. VB döntője, amit 3-szor kellett megnyernie a Pampák Fiainak. A 23. percben Messi és a 36. percben Di María góljaival már 2-0 volt, de a francia oldalon is volt egy nagy varázsló Mbappé, aki a 80. percben büntetőből a 81. percben pedig egy káprázatos kapáslövéssel kiegyenlítette az eredményt. A hosszabbításban 108. perc ismét jött Messi 3-2, de erre is volt válasza Mbappé-nak 3-3. Messi a 2022-es VB-n 7 gólt és 4 gólpasszt hozott össze. És ez még akkor is bámulatos teljesítmény ha a 7 góljából 4-et büntetőből szerzett. Az argentin gladiátorok ezen a VB-n biztosan nem panaszkodhatnak a játékvezetőkre, a 7 VB meccsükön, 5 db büntetőt kaptak. Vagyis szinte minden meccsen 1-0-ról indultak az argentinok. Az 5 db büntető és Messi együtt túl sok volt a 7 db VB ellenfélnek. A döntőben 3-3-nál a 123. percben még Emiliano Martinez kapus is hozzátette a magáét, egy extra bravúros bal lábas védésével mentette meg a hazáját. Ha ez nincs akkor 3-4, és a franciák ünnepelhették volna a 3. VB aranyukat. De így maradt a 3-3, és következtek a 11-esek, amiket hibátlanul rúgták a dél-amerikaiak, és 4:2-vel behúzták a VB aranyat.
Argentin dominancia a 11-es párbajokban
1982 óta van 11-es párbaj a VB-ken a 120. perc után. Bámulatos hogy ebben a kategóriában milyen parádésan teljesítenek az argentinok. A 2022-es VB döntőben volt az argentinoknak a 7. megvívott 11-es párharcuk / 6 győzelem – 1 bukás.
1990 nyolcaddöntő: Argentína – Jugoszlávia 3:2
1990 elődöntő: Argentína – Olaszország 4:3
1998 nyolcaddöntő: Argentína – Anglia 4:3.
2006 negyeddöntő: Argentína – Németország 2:4
2014 elődöntő: Argentína – Hollandia 4:2.
2022 negyeddöntő: Argentína – Hollandia 4:3.
2022 döntő: Argentína – Franciaország 4:2
36 év után Argentína ismét a világ tetejére került fel. És ehhez persze kellettek zseniális társak is: Emiliano Martinez, Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico, de Paul, Fernandez, Mac Allister, Messi, Julian Álvarez, Di María.
Meg persze Didier Deschamps értelmetlen hibái is. A francia válogatottnak is van 3 kimagasló meccs-nyerő géniusza. Mbappé, Griezmann, Giroud. És ebből kettőt a francia szövetségi kapitány lecserélt. A 41. percben Giroud-t, és a 71. percben Griezmann-t. Ezt a 3 zsenit csak akkor cserélem le, ha isten ne adja súlyos sérülést szenvednek. Kylian félelmetes játékos, de egyedül ő sem tud megnyerni egy VB döntőt. És még így is nagyon kicsin múlt a dolog, mert majdnem megcsinálta a francia sztár. Mbappé 4 gólt lőtt az argentinoknak, 3-at 120 perc alatt és 1-et a 11-es párbajban. A francia srác 24 évesen majdnem 2-szeres világbajnok lett. A 2 francia klasszis játékos lecserélése kb. olyan hiba, mintha Scaloni lehozta volna Messi-t és Di María-t. Deschamps tévedései nagy segítség jelentettek Argentínának. Persze ez nem kisebbíti a Scaloni-banda dicsőségét.
1930 – 1970 között a Jules Rimet Kupát adták a győztesnek. 1974 óta pedig a FIFA VilágKupa Trófea jár a világbajnoknak. Ennek az aranyból készült, 36 cm-es és 6 kg-os trófeának a talpára 3. alkalommal írhatták fel Argentína nevét.
És továbbra is csak 8 ország mondhatja magát Világbajnoknak:
5 Brazília (1958, 1962, 1970, 1994, 2002).
4 Olaszország (1934, 1938, 1982, 2006).
4 Németország (1954, 1974, 1990, 2014).
3 Argentína (1978, 1986, 2022).
2 Uruguay (1930, 1950).
2 Franciaország (1998, 2018).
1 Anglia (1966).
1 Spanyolország (2010).
Három VB arany
Az argentin mezen lévő címere fölé pedig felvarhatták a 3. Világbajnoki Arany Csillagot.
Világbajnoki Arany: 1978 – 1986 – 2022.
Szövetségi Kapitány: MENOTTI – BILARDO – SCALONI.
Csapatkapitány: PASSARELLA – MARADONA – MESSI.
Házi gólkirály: KEMPES – MARADONA – MESSI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van