Maja sírra bukkantak szállodaépítés közben
A mexikói Palenque-ben, a Tren Maya Hotel építése során egy maja síremlékre bukkantak. A helyszínen temetkezési adománytárgyakat is találtak.
A Nemzeti Őstörténeti és Történeti Intézet (Instituto Nacional de Antropología e Historia, INAH) régészei a felfedezést követően mentő ásatásokat végeztek. Az ásatások során számos csontvázmaradványt tártak fel, amelyek Palenque maja városához köthetők – számol be a Heritage Daily.
Palenque a mexikói Chiapas államban, az Usumacinta folyó közelében található. A hely az itza’ nyelvben Lakamha néven is ismert. A várost i. e. 226 és i. sz. 799 között lakták. A nagyobb építkezések többsége a Calakmul város és kliensállamai által 599-ben és 611-ben elkövetett támadásokra válaszul végrehajtott újjáépítési munkálatok eredménye.
A 8. században a lakosság száma csökkent, mezőgazdasággal foglalkozó lakossággá vált, ami a városi övezet elhagyásához vezetett. A spanyol hódítás után 1520-ra a korabeli spanyol beszámolók szerint az egész régió gyéren lakott volt.
Az ásatások egy mészkőlapokkal lezárt, kővel bélelt temetkezési helyet tártak fel, amelyben a kutatók egy magas rangú személy maradványaira bukkantak. A megtalált személy valószínűleg Palenque peremén, egy kisebb településen élt.
A temetkezési hely négy méter mélyen található, és kerámiaedényeket és gyöngyöket is tartalmazott: ezek valószínűleg temetkezési adománytárgyak voltak.
Az illetőt arccal felfelé, kinyújtott lábakkal helyezték nyugalomra, a feje pedig észak felé nézett,
mondta Diego Prieto Hernández, az INAH munkatársa. A síremlékről készült kép ITT tekinthető meg.
A felfedezést egy sajtótájékoztatón jelentették be. Az eseményen beszámoltak a régészeti zónák fejlesztését célzó program (Promeza) előrehaladásáról Palenque-ben, Moral-Reformában és El Tigre-ben, a maja vonatprojekt 1. szakaszának három örökségi helyszínén.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám