Videó: Ilyen az, ha a világűrben meggyújtunk egy gyertyát
Ezt a gyertyás kísérletet valószínűleg nem lehetett volna végrehajtani a Nemzetközi Űrállomáson, ahol szigorú szabályok vonatkoznak a gyúlékony anyagokra és a nyílt lángra.
A kínai Sencsou-16 űrhajósai a Tienkung űrállomás fedélzetén nyílt lángokkal végeztek szemkápráztató kísérletet – számol be a Space.com.
Gui Haichao és Zhu Yangzhu űrhajósok szeptember 21-én a kínai Tienkung űrállomásról élőben közvetített előadás során gyertyát gyújtottak. Ezzel azt akarták szemléltetni, hogyan égnek a lángok a mikrogravitációban. Meglepő módon a lángok gömbszerű alakot öltöttek, szemben a Földön megszokott csepp alakkal.
A Földön meggyújtott gyertyák a felhajtóerő által vezérelt konvekció révén alakítják ki a lángokat, a forró levegő felemelkedik, a hideg levegő pedig leereszkedik. Ez az égési konvekció azonban gyenge az alacsony Föld körüli pálya (Low Earth Orbit, LEO) mikrogravitációs környezetében. Ez azt jelenti, hogy a lángok minden irányba szétterjednek, tűzgömböket eredményezve.
Az élőben közvetített előadás volt a negyedik úgynevezett “Tienkung tanterem”, amelyet a kínai űrállomáson tartottak. Az űrhajósok öt kínai osztályteremben ülő diákokkal beszélgettek, és számos mikrogravitációs jelenséget mutattak be. A korábbi órákhoz hasonlóan az űrhajósok bemutatták, hogy számos fizikai folyamat másképp működik, mint a Földön.
A gyertyakísérletben Gui egy gyufával nyílt lángot csinál a gyertya meggyújtásához:
Ezt a kísérletet a Nemzetközi Űrállomáson nem lehetett volna végrehajtani, hiszen szigorú szabályok vonatkoznak a tűz és a nyílt láng használatára. A szigorú tűzvédelmi intézkedések az Űrállomás fedélzetén részben az orosz Mir űrállomáson 1997-ben bekövetkezett tűzeset indokolta.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét