Rég elveszett ókori görög várost találtak meg
Régészek egy ókori várost tártak fel a görögországi Széreszben, Palaiokastro falujában. A várost a jelek szerint a Kr. e. 6. század végén alapították, és a Kr. u. 6. században is fennmaradt.
A régészek impozáns műemlékeket fedeztek fel a faluban. Emellett olyan adatokat gyűjtöttek össze, amelyek kiegészítik az ókori görög város történetéről már ismert adatokat – számol be a Greek Reporter.
Az ókori város nevének azonosítása
“Paleokastro helyét a Sztruma folyó alsó völgyének egyik ókori városával azonosítják, amely az ókori történelmi forrásokból ismert” – mondta Dimitra Malamidou, a szérresi Régiségek Ephorátusának vezetője.
“Reméljük, hogy az új kutatások során olyan leletek (feliratok, érmék) kerülnek majd elő, amelyek lehetővé teszik a város nevének biztonságos azonosítását” – mondta Malamidou.
“Az azonban már most is nyilvánvaló, hogy stratégiai fekvése a Sztruma folyó termékeny völgye és az ércekben gazdag Kerdillion és Vertiszkosz hegység lejtői között hozzájárult hosszú és sikeres történetéhez.”
“Nem véletlen, hogy a legrégebbi leletek közül kiemelkedik egy felirat, amely az “adamaϛ” szót említi, amely kifejezés az aranyra és valószínűleg annak kitermelésére utal” – tette hozzá.
Más városok ezen a területen
Efthymios Rizos, Régiségek Ephorátusának régésze kiemelte, hogy már tudnak különböző városokról, amelyek az ókorban virágoztak a területen, de a legtöbbjüket nem lehet egyértelműen azonosítani.
Rizos azt is megemlítette, hogy a Széresz régió Terpni településén végzett ásatások és kutatások egyértelmű bizonyítékokat szolgáltattak az ókori város élettartamára vonatkozóan. Egy felirat megerősíti, hogy a római császárkorban a településnek politikai intézményei voltak – tette hozzá.
Mit árulnak el a leletek?
A leletekből kiderült, hogy a terület eredetileg a trákiai bisalti törzs ellenőrzése alatt állt. Később azonban a déli városokból és a Makedón Királyságból származó görögök telepítették be. Az ásatások leletei görög kerámia jelenlétét bizonyítják már a Kr. e. 6. században.
Az ásatások során hellenisztikus kori épületrészek, az erődítmény egy része, egy római kori bazilika termálfürdőkkel, egy római kori borsajtoló műhely és két háromhajós keresztény bazilika típusú templom is előkerült.
Területén több, különböző korokból származó sírt tártak fel. Egy makedón típusú sírt is találtak, amely az Ipponakta és Dioszkoridész testvérekhez tartozott.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében