Már megszokhattuk, hogy a magyarok mindenhol ott vannak. Ez alól a Titanic sem volt kivétel, ahol dr. Lengyel Árpád a tragédia után segédkezett, mikor a Carpathia megérkezett a helyszínre. A tragédiát sohasem tudta feldolgozni. A budapesti lakása még a mai napig is létezik a Palotanegyedben. A Carpathián történtek úgy megrázták, hogy egyből ott is hagyta hajóorvosi állását.
Dr. Lengyel Árpád, fül-orr-gégész szakorvos 1912-ben kalandra vágyott, így Cunard Line állásajánlatát megpályázta. A társaságnak egy angolul jól beszélő magyarra volt szüksége a Carpathia nevű hajóra, így Lengyel tökéletesen megfelelt. 1912. március 9-én el is indult a hajó Fiuméből New Yorkba, azonban mint tudjuk a hajónak lett egy kis kitérője útközben.
A Carpathia európai kivándorlókat szállított, az 1100 utasból 400 magyar volt. Április 15-én azzal ébresztették Lengyelt, hogy süllyed a Titanic. A három orvos közül csak Lengyelnek volt kellő orvosi tapasztalata. Elő is készített minden szükséges eszközt az emberek mentéséhez. A magyar doktor várta a mentőcsónakból felhúzott hajótörötteket.
A Carpathia 705 embert mentett ki a jéghideg óceánból, majd három és fél nap elteltével New Yorkot is elérte a hajó. Ez alatt a pár nap alatt Lengyel alig aludt, és még a kabinját is átengedte a menekülteknek. Igyekezett gondoskodni róla, hogy minden túlélő mentálisan és fizikailag is jó állapotban vészelje át az út hátralévő részét, de ez szinte lehetetlen volt.
Vissza Magyarországra
Az események olyannyira megrázták Lengyelt, hogy visszatérése után egyből fel is mondott a hajótársaságnál. Ezek után soha többé nem lépett hajó fedélzetére. A Baross utcában lakott az orvos, majd 1933-ban 2800 aranypengőért kibérelhette a Rákóczi úton rendelőjét — olvashatjuk Kordos Szabolcs Egy Város Titkai c. könyvében.
Az első világháborúban katonaorvosként szolgált, ezután fül-orr-gégész főorvosként és üzemorvosként dolgozott. Túlzásba vitt munkája és a traumák is hozzájárulhattak korai halálhoz, ugyanis 1940-ben pusztán 54 évesen elhunyt.
A lakásukat a román nagykövetség vette igénybe, majd a háború után visszatérhettek otthonukba a lakók. 1956-ban lakásuk egy tank által sorozást kapott. A család sokáig élt még abban a lakásban. Lengyel unokája 26 évig élt ott, míg édesanyja egészen 1995-ig. 2015-ben felavatták dr. Lengyel Árpád emléktábláját, amely a ház kapuja mellett áll.
Dr. Lengyel Árpádnak nem csak a Titanic volt tragédia az életében. Kisfiát mindössze 7 éves korában elvesztette, aki torokgyíkban halt meg. Ezért is menekült a munkába. Unokája szerint csak itt talált megnyugvást.
Úgyhogy a Titanic túlélőinek segítségére is magyarok siettek, és remek szolgálatot tett Lengyel. Unokája még a mai napig is őrzi emlékeit, többek közt távcsövét, amellyel még a Carpathia fedélzetén kémlelte a tágas óceánt.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét