Egészen eddig lehetetlennek tartották a tudósok, hogy kutyák és rókák párosodni tudjanak. Ugyan a két faj rokonságban áll, de egészen távoliak, így a párosodásuk nem tűnt lehetségesnek. Azonban egy Brazíliában elfogott példány megcáfolja mindazt, amit eddig tudtunk, egy egészen hihetetlen példányt létrehozva egy eddig ismeretlen új fajból.
Mint azt tudjuk több állat fajta képes egymással szaporodni. Az öszvér nem más mint egy ló és egy szamár utódja, de láthattunk már oroszlán-tigris kölyköket is. Azonban eddig még sosem láthattunk kutya-róka hibridet, amely megcáfolja az eddigi ismereteinket. A tudományos konszenzus felborulásán kívül aggasztó lehet a domesztikált állatok hatása vadonban élő populációkra is.
A Brazíliában elfogott nőstény példányt először akkor vették észre, mikor egy autó elütötte. Ekkor egy vadállatgondozó intézménybe vitték, ahol nem értették, hogy milyen állat lehet az elütött példány. Először rókának tartották megjelenése és táplálkozása alapján, viszont úgy ugatott mint egy kutya. A történelem során már születtek hitelesítetlen beszámolók kutya-róka hibridekről, de egészen eddig senki sem tudta genetikailag bizonyítani, hogy az élőlény valóban az, ami.
Kutya-róka hibrid
A genetikai tesztek bizonyították, hogy az élőlény egy nőstény pampai róka és egy hím házi kutya keveréke. Ez az első hitelesített észlelése egy ilyen állatnak. Az állatnak 76 kromoszómája volt, míg egy házi kutyának 78, egy pampai rókának pedig 74 van. Viszonylag ritka, hogy hibridek keletkeznek a természetben. Általánosan az állatok csak saját fajukból származó egyedekkel szeretnek párosodni. Az eltérő kromoszóma szám általában ellehetetleníti a párosodást, de nem minden esetben. Ugyanígy az eltérő párzási szokások is megnehezítik különböző fajok párosodását.
A legtöbb hibrid keletkezése emberi beavatkozással történik. A természetben szinte sosem jöhetnének létre öszvérek vagy oroszlán-tigrisek. Ennek leginkább az áll a hátterében, hogy ezeknek az állatoknak a természetes élőhelyei túl messze vannak egymástól, így a párosodásra nem sok lehetőség van. A genetikai közelség elősegíti a sikeres utód nemzést. Például a kutyák és farkasok utódai kifejezetten gyakoriak, hiszen pusztán pár tízezer éve különült csak el a két faj.
A hibrideknél gyakran fennáll a sterilitás, vagyis az utódnemzés nem lehetséges. A háziasított állatok viszont kifejezetten gyakran párzanak vadon élő párjaikkal. A hibridek így akár a teljes vadon élő populációt lecserélhetik idővel. Ez veszélyeztetett fajok esetében kifejezetten veszélyes lehet, hiszen egyes fajok könnyen kihalhatnak. A kutya-róka hibrid esetében a termékenységet nem tudták megállapítani egyelőre. A hibridek ráadásul vezethetnek deformációkhoz is, amelyek nem mindig előnyösek.
A kutya-róka hibrid megjelenése egyértelmű jele a növekvő kapcsolatnak a háziasított és vadon élő állatok között. A hibrid jele lehet az emberi terjeszkedésnek és pusztításnak is. A pampai rókák egyébként nagyon különböznek a többek által ismert vörös rókáktól. Így egyelőre nem kell tartani kutya-róka hibridektől a világ nagy részén, de ugye sosem lehet tudni, ahogy ezt az új hibrid példája is mutatja — írja az IFLS.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?