Hajmeresztő munkák a múltból: piócagyűjtés, levágott lábakkal
Ha olyan, mára teljesen eltűnt munkákról van szó, amelyektől kiráz a hideg, a piócagyűjtés biztosan toplistás lenne. Míg ma a piócák furcsaságnak vagy az ősi orvoslás relikviájának tűnhetnek, egykoron nélkülözhetetlenek voltak a különböző betegségek kezelésében. Az ókori egyiptomi orvoslásig visszavezethető feljegyzések szerint a kis vérszívók az orvosi világ fontos elemének számítottak.
A piócagyűjtők élete
Ha az 1700-as vagy 1800-as években éltél, és a piócagyűjtés szakmáját űzted, a napi feladataid enyhén szólva is vérfagyasztóak lehettek. A piócák orvosi célokra történő beszerzésével megbízott gyűjtők ezeket a csúszós teremtményeket élőhelyükről, mocsarakból, lápokból és más területekről szállították, írja az Ancient Origins.
Hogyan vonzották be ezeket a piócákat? A merészebbek, vagy inkább elkeseredettebbek amputált emberi végtagokat vagy haldokló lovakat használtak csalinak. A többség azonban gyakran a megfizethetőség miatt a saját lábát használta. Számunkra talán rémálomszerűen hangzik a lábunkra tapadó és vért szívó számtalan pióca érzése, de ezeknek az embereknek a megtalálásuk a napi betevőt jelentette.
A türelem azonban elengedhetetlen volt. Nem lehetett csak úgy letépni egy piócát, amint érintkezünk vele. A piócáknak körülbelül 20 percbe telt, amíg megteltek vérrel, és kényelmesen el lehetett távolítani őket. Azonban minden egyes piócával vérveszteség és esetleges betegségek átvitelének kockázata is járt, ami a szakmában sokakat a fertőzésekkel és a vérveszteséggel való küzdelemre késztetett.
A piócagyűjtés hanyatlása
A 19. század közepére a piócagyűjtés teljes értékű iparággá nőtte ki magát. A megdöbbentő számok, mint például a Németországból Amerikába exportált évi 30 millió pióca és a Franciaország által 1833-ban importált 42 millió pióca, rávilágítanak az iparág méretére. Az 1850-es évekre azonban a túlzásba vitt gyűjtés és a vérhajtás orvosi értékével kapcsolatos szkepticizmus együttesen a vadon élő piócagyűjtés hanyatlásához vezetett. Az egykor nagy mennyiségben előforduló piócák Európa számos részén ritkaságszámba mentek, a megnövekedett áruk pedig tovább csökkentette vonzerejüket a hagyományos gyógymódokban.
Napjainkban a piócák segítségével végzett ősi véreztetés újraéledt a modern orvosi kezelésekben. Értéküket felismerve 2004-ben az FDA a piócákat orvostechnikai eszköznek minősítette. Ma már a piócák olyan kezelésekben játszanak szerepet, mint például a vér kiszívása eltömődött sebekből vagy a levágott ujjak visszavarrása. Ezeket a modern gyógyászati piócákat azonban tenyésztik, így biztosítva elérhetőségüket és biztonságukat, így a piócagyűjtők borzalmas munkája végleg bekerült a történelemkönyvekbe.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?