Ilyen lenne átrepülni a Mars óriási ‘labirintusa’ fölött
Biztosan sokunknak jutott már eszébe, milyen is lenne elrepülni a Mars felszíne fölött. A vörös bolygó oly sok lenyűgöző helyet kínál tanulmányozásra, és ezt személyesen is megtehetnénk, amit a jövő marsjáróinak érdemes megfontolniuk. A Mars Express űrszonda évek óta kémleli a bolygót, most pedig a Marsról készített kameráinak több ezer képéből készült animáción keresztül ‘közelebbről’ is megnézhetjük.
A Mars egyik leglátványosabb területe a Noctis Labyrinthus, azaz “az éjszaka labirintusa”. A Valles Marineris kanyon és a Tharsis-régió gigantikus vulkánjai között fekszik. Ez a széttöredezett helyszín közel 1200 kilométer hosszan húzódó völgyek rendszere. A tudósok az ESA Mars Express felvételeiből egy lenyűgöző videót készítettek, ízelítőt adva abból, amit a jövő felfedezői látni fognak.
Hogyan alakult ki a Noctis Labyrinthust?
Ez a völgylabirintus nem egyik napról a másikra keletkezett. Ez egy törésvonal a Tharsis szívében. A völgyek lényegében akkor keletkeztek, amikor ebben a régióban a vulkanizmus egy dudor kialakulásához vezetett, ami a környező terület nagy részét felfelé ívelte. Ez tektonikus feszültségeket okozott a környező területeken.
A kéreg valójában vékonyabbá vált, és “graben” nevű struktúrák alakultak ki. (A “graben” jelentése németül “árok/gödör”.) Gondoljunk a grabenekre úgy, mint olyan árkokra, amelyek a kéreg elvékonyodásával és kiterjedésével leülepedtek. Ezenkívül a régió nagy része alatt törések húzódnak. Néhány graben akár 5000 méter mély is lehet, ami a Mars ősi múltjában működő óriási tektonikus erőkről tanúskodik.
A Mars fölött repülve
A Noctis Labyrinthus fölötti repülés egy igazi időutazással ér fel. A legmagasabb fennsíkok például az eredeti felszínt jelképezik. Képzeljük el, hogyan nézett ki a terület a tektonikus tevékenység előtt, mielőtt a felszín darabjai leomlottak volna.
A vulkáni feszültségek által létrehozott, egymást metsző kanyonok és völgyek itt kicsinek tűnnek, de akár 30 km szélesek és 6 km mélyek is lehetnek. Az évezredek során gigantikus földcsuszamlások zajlottak a lejtőkön, elfedve a régebbi felszíni egységeket. Más völgylejtőkön nagy dűnepályák láthatók, amelyek akkor alakultak ki, amikor a marsi szelek homokot fújtak a felszínre.
Mindent egybevetve, ez a felvétel több millió évről ad képet. Ez némileg hasonló ahhoz, mintha a földi Grand Canyon fölött és azon keresztül repülnénk át, tanulmányozvs az alján található, átvágott törésvonalat. Egy ilyen repülés megmutatná a legkorábbi struktúrákat, amelyek hozzájárulnak a kanyon összetettségéhez és annak megértéséhez.
A Mars Flyover létrehozása
Az elkészült film sok egyedi képből áll, mivel a felvételek több mint nyolc Mars Express-körtávlatból származnak. A képek mellett a csapat a képeket egy digitális terepmodellből származó topográfiai információkkal is kombinálta. Ez segített a vizualizáló csapatnak egy háromdimenziós tájat létrehozni, a videó minden másodperce 50 különálló képkockából áll, amelyeket egy előre meghatározott kameraútvonal szerint rendereltek.
A nyitó képsorok a közelmúltban készült 20 éves Mars globális színes mozaikjának felhasználásával készültek. A terepmodell határainak elrejtése érdekében ködfátyol került hozzáadásra, ami 150 és 200 km közötti távolságban kezd kialakulni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Balaton titka: A legendás tengeralattjáró rejtélye
Mi történne, ha leásnánk a Föld középpontja felé?
Galileo Galilei: Egy zseni élete aki utolsó éveit házi őrizetben töltötte
A Kreml nyitott a Putyin-Trump találkozóra
Képesek lennénk egy űrszondát egy másik csillagrendszerbe küldeni?
Vajon mi lehetett az ‘izraeli Stonehenge-nek’ nevezett kőkör valódi célja?