Így ért véget a kalózok története
A 17. és 18. századi kalózok története rendkívüli betekintést nyújt az erőszakos konfliktusokba és azok utóhatásaiba. Ezekben a viharos időkben az európai kormányok a “magánhadnagyok” néven ismert kalózokat bízták meg az ellenséges hajók elfoglalásával, megoldást kínálva a háborús időkben korlátozott haditengerészeti erőforrásokra.
Ezek a hajósok a háborúk után gyakran áttértek a kalózkodásra, és igyekeztek folytatni jövedelmező gyakorlatukat. Ez az átmenet különösen hangsúlyos volt az amerikai gyarmatokon, ahol a kalózok döntő szerepet játszottak a védelemben és a gazdasági fejlődésben. A gyarmatokon a magánhajósok a védelem egy formájaként is szolgáltak, mind tengeri milíciaként, mind pedig gazdasági ösztönzőként. Olcsó zsákmányt hoztak, gyakran rabszolgákat is, akik az építkezésekért és a mezőgazdasági terjeszkedésért feleltek, írja az Ancient Origins.
Ahogy azonban az európai nemzetek gazdagodtak és bővítették haditengerészetüket, csökkenni kezdett a magánhajóhadaktól való függés. Békeidőben a kalózkodás a kereskedelem és a diplomáciai kapcsolatok rovására ment. A probléma megoldására a kalózoknak általános amnesztia felajánlása bizonyult a legköltséghatékonyabb megoldásnak.
Sokan elfogadták a királyok kegyelmét, mivel elsődleges motivációjuk a kapzsiság volt. A polgári életbe való sikeres átmenet biztosítása érdekében a volt kalózok civilizálásának módszere lett, hogy munkát, földet, sőt feleséget is biztosítottak számukra. Ez az átmenet hatékonyabb volt a holland és a francia kalózok esetében, akik angol társaikhoz képest könnyebben találtak békeidőben munkát.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét