4000 éves kincses térkép megfejtésén dolgoznak
Egy egyszerű kődarab, amelyet Franciaország északnyugati részén tártak fel, aranyat érhet, és a régészek “kincses térképként” emlegetik.
A 4000 éves kőtáblát a kutatók még 2021-ben Európa legrégebbi térképének nevezték el, és azóta is folyamatosan kutatják. Az úgynevezett Saint-Bélec-kő rejtélye a felszínébe vésett titokzatos szimbólumokban rejlik. Bár a helyi történész, aki eredetileg 1900-ban felfedezte a követ, nem tudta megfejteni a véseteket, a szakembereket egyre jobban érdekli a rejtély megoldása.
“Ez egy kincses térkép”, mondta Yvan Pailler, a Nyugat-Bretagne-i Egyetem (UBO) professzora az Indy100 beszámolója szerint. Kifejtette, hogy a csaknem két méter hosszú szikla számos régészeti lelőhely helyét részletezheti. Az ilyen lelőhelyeket általában kifinomult radarberendezésekkel, légi felvételekkel vagy egyszerűen véletlenül fedezik fel a városokban, amikor új épületek alapjait ássák ki.
Pailler és kollégái szerint azonban a kőzetlap durva dudorai és vonalai nevezetes tereptárgyaknak felelnek meg, míg a felszínébe ütött kisebb lyukak a múltba vezető egyéb bejáratokra utalhatnak.
Ősi kincses térkép Franciaországból
A térkép egy nagyjából 30 x 21 km-es területet jelöl. Pailler kollégája, Clement Nicolas elmondta, hogy fel kell mérniük az egész területet, és össze kell vetniük a táblán lévő jelöléseket. Ez a munka pedig akár 15 évet is igénybe vehet.
Nicolas és Pailler tagja volt annak a csapatnak, amely 2014-ben újra felfedezte a táblát, több mint egy évszázaddal azután, hogy Paul du Chatellier történész megtalálta, de nem értette meg a jelentőségét. A francia szakértőkhöz más franciaországi és tengerentúli intézmények munkatársai is csatlakoztak, akik elkezdték megfejteni a rejtélyeket.
Volt néhány bevésett szimbólum, amely azonnal értelmet nyert.
A szikla rögökben és barázdákban a Párizstól mintegy 500 kilométerre nyugatra fekvő Bretagne régióhoz tartozó Roudouallec folyóit és hegyeit látták. A kutatók beszkennelték a követ, majd összehasonlították a jelenlegi térképekkel, és nagyjából 80 százalékos egyezést találtak.
“Még azonosítanunk kell az összes geometriai szimbólumot, a hozzájuk tartozó magyarázatokat.”
A tábla apró üregekkel van tele, amelyek a kutatók szerint sírhalmokra, településekre vagy más érdekes helyszínekre utalhatnak. Ennek felfedezése új leletek egész tárházát hozhatja magával. A régészek az elmúlt heteket ásatásokkal töltötték azon a helyen, ahol a táblát eredetileg feltárták. Pailler szerint az egyik legnagyobb bronzkori temetkezési hely volt Bretagne-ban.
“Megpróbáljuk jobban kontextusba helyezni a felfedezést, hogy legyen módunk a tábla datálására.”
Legutóbbi ásatásuk során már előkerült egy maroknyi, korábban fel nem fedezett töredék a sziklából. A darabokat egyértelműen letörték és sírfalnak használták, ami a bronzkori települések hatalmi dinamikájának változásait jelezheti.
A térkép által lefedett terület valószínűleg egy ősi királyságnak felel meg, amely lehet, hogy lázadások miatt omlott össze.
“A vésett táblának már nem volt értelme, és arra lett ítélve, hogy széttörjék és építőanyagként használják”, magyarázta Nicolas.
Most a darabjai segítenek abban, hogy felépítsük a múltról alkotott képünket.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban