Van egy vérfagyasztó betegség, amely a mai napig is legrosszabb rémálmaink közé tartozik. Egyértelműen a veszettségről van szó, hiszen erre a betegségre a mai napig sincs gyógymód. Ha már megtörtént a baj, és nincs megfelelő ellátás, akkor a túlélés gyakorlatilag esélytelen. Na de hogyan vezetett ez a betegség vámpírokhoz és vérfarkasokhoz?
A modern orvoslás előtt a veszettség egy rendkívül rejtélyes jelenség volt. Egy veszett állat harapása elég volt, hogy egy normális emberből szenvedő élőholtat varázsoljon. 1855-ből származik egy történet, ahol egy fiatalembert megharapott egy furcsa kutya. Ezután nem sokkal jöttek a veszettség tünetei, majd az elkerülhetetlen halál.
A veszettség kifordítja magából az embert, ahogy a betegség próbálja önmaga terjesztésére késztetni a gazdatestet. Az előző történethez hasonlóan több “őrült kutya” történet is felütötte a fejét, legalább a 18. század elejétől kezdve — írja a Live Science. A veszettségtől nem csak a halálossága miatt féltek, de azért is, mert a fertőzötteket őrjöngő fenevadakká változtatta.
Vámpírok, vérfarkasok és veszettség
Bár más betegségek, mint például a kolera sokkal több embert öltek meg, de a veszettség volt a leglátványosabb. A 19-20. században az “Őrült kutya!” felkiáltás rögtön félelmet keltett az emberekben. Egy apró harapás könnyedén átváltoztatott bárkit egy vadállattá. A modern orvoslás előtt egy veszett állat harapása elkerülhetetlen halálához vezetett.
A múltban az irányítás elvesztése az emberség elvesztésével volt egyenlő. Úgy gondolták, hogy rosszakaró állati szellemek költöztek a fertőzöttekbe, amely során emberekből szörnyekké változtak. Múltbéli újságok kutyaszerű viselkedéssel írták le a kutyák által megharapott betegeket, míg a macskák által megharapott betegeket macskaszerű viselkedéssel. Ebből már érthetővé válik a vérfarkasok eredete.
Na de hogyan kerülnek a vámpírok a képbe? A kapcsolat a veszettséggel itt már nem annyira egyértelmű. Valószínűleg a betegség által okozott furcsa hangok, eltorzult arckifejezésekben, agresszivitásban és hajthatatlanságban keresendő a válasz.
Néha a veszettségben szenvedőkből erőszakos reakciót vált ki, ha meglátják magukat a tükörben. Kelet-Európában a vámpírok sokszor nem denevérré, hanem farkasokká vagy kutyákká változtak. Bár a kapcsolat nem annyira egyértelmű a betegséggel, itt is megfigyelhető bizonyos mértékű hasonlóság.
A vámpírok és vérfarkasok szórakoztató horror történeteinek hátterében egy szörnyű betegség áll, amely a mai napig is tízezrek életét követeli évente. A veszettségben szenvedők minden szörnyűség ellenére valójában fulladásban halnak meg. A veszettség vízérzékenységgel jár együtt, ami nem csak a víz fogyasztását akadályozza meg, de egyben a nyál lenyelését is megakadályozza. A betegek előbb-utóbb nem tudják lenyelni saját nyálukat, és végül szörnyű kínok között általában belefulladnak saját testnedveikbe.
A veszettség borzalmas betegség, de szerencsére a modern orvostudomány segítségével szinte veszélytelenné vált, ha megfelelő időben ellátást kap a fertőzött személy.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét