Hidegháborús kémműholdakkal találtak elveszett római erődöket
Az 1960-as és 70-es években a hidegháború-kori műholdak által készített, titkosítás alól feloldott felvételek 396 eddig felfedezetlen római kori erődítmény felfedezéséhez vezettek.
Az erődök a szíriai sztyeppén, a mai Szíria és Irak területén helyezkedtek el, hogy megvédjék a keleti tartományokat az arab és perzsa betörésektől.
A kutatók szerint az erődök egy olyan régióban találhatók, ahol egy 1934-ben Antoine Poidebard atya által végzett légi felmérés során 116 erődből álló javasolt védelmi vonalat azonosítottak, írja a Heritage Daily.
Római kori erődöket talált a hidegháborús kémműhold
“Az 1930-as évek óta történészek és régészek vitatják az erődrendszer stratégiai vagy politikai célját”, mondja a vezető szerző, Jesse Casana, a Dartmouth College professzora. “De kevés tudós kérdőjelezte meg Poidebard alapvető megfigyelését, amely szerint a keleti római határt egy erődvonal határozta meg.”
Az Antiquity című folyóiratban megjelent tanulmányban megvizsgálták az első kémműhold-program részét képező, titkosítás alól feloldott felvételeket, hogy megállapítsák, pontosak-e Poidebard megállapításai.
A Poidebard által talált erődöket viszonyítási pontként használva 396 új erődöt tártak fel egy ott, ahol a modernkori földhasználat súlyosan érintette a területet. Erődöket szerte az egész régióban találták, keletről nyugatra húzódva, ami ellentmond annak az elméletnek, hogy ezek egy észak-déli határfalat alkottak.
A tanulmány ehelyett azt sugallja, hogy az erődöket a rómaiak a régiók közötti kereskedelem előmozdítása érdekében építették. A keleti tartományok és a nem római földek között közlekedő karavánok védelme lehetett a cél, valamint a keleti és nyugati régiók közötti kommunikáció kialakítása.
Ez azt sugallja, hogy a római világ határai rugalmasabbak és befogadóbbak voltak, mint korábban gondolták. Valószínű, hogy a keleti római határ nem volt az erőszakos konfliktusok állandó gócpontja.
Bár a rómaiak erős katonai jelenléttel rendelkeztek, fontosnak tartották a kereskedelmet és a közvetlen uralmukon kívül eső régiókkal való kommunikációt is. Következésképpen ez a felfedezés jelentősen átformálhatja a római határokon zajló életről alkotott képünket.
A Heritage Daily-nek nyilatkozva Casana elmondta: “Poidebard 116 erődítménye közül csak 38-nál tudtunk biztosan azonosítani fennmaradt régészeti maradványokat. Ráadásul a tanulmányunkban dokumentált, valószínűsíthetően római kori erődök közül sok már elpusztult a közelmúltbeli városi vagy mezőgazdasági fejlesztések miatt, és számtalan más erődöt is rendkívüli veszély fenyeget.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét