Ki ne szeretne madarakat etetni? Az édes kis szárnyasok, kik betérnek kertjeinkbe, hogy a hosszú napokon után valamiféle élelemre leljenek. A legtöbb madár kertjeinkben remek látványt nyújt, és azt gondolnánk, hogy meseszerű világban élnek, ahol a madarak harmóniában élve, minden probléma nélkül csemegéznek együtt. A valóság viszont sokkal kegyetlenebb, ahogy az az állatvilágban lenni szokott.
Sok madár fordul meg madáretetőink környékén. De ki gondolná, hogy az egyik legveszedelmesebb fenevad a sok közül, valójában az ártalmatlannak tűnő széncinege. A közismert és közkedvelt madárfajban sokan szoktak gyönyörködni, hiszen rendkívül gyakori. Bármilyen erdős területen képes megtelepedni, így igazából nincs belőlük hiány.
A széncinege könnyedén azonosítható madárfaj. Fekete fejüket és nyakukat fehér orcák díszítik. Testének többi részét olívazöld, hasi oldalon pedig sárga szín tarkítja. Mikor kertünkbe térnek, nagyrészt csak magvak elfogyasztása közben láthatjuk őket. Azt gondoljuk, hogy milyen kis aranyos madarak ezek, miközben magokat csemegézik. Viszont a valóság sokkal sötétebb.
A hidegvérű gyilkos
Aki csak a kertjében, a madáretetője környékén látott széncinegét, az könnyen békés állatnak ítélheti meg. Ez azonban távolabb nem is állhatna a valóságtól. Ugyan megeszik az olajos magvakat, de valójában ezek az állatok kegyetlen ragadozók.
Fő táplálék forrásuk nem magvakból áll, hanem rovarokból. Azonban mikor beköszöntenek a nehéz téli hónapok, akkor már nem igazán válogatnak. Mikor a rovarok megritkulnak, akkor áttérnek az emberek által kitett magvak fogyasztására. De nem állnak meg itt. Telente más kisebb termetű énekesmadarakat is elfogyasztanak. Néha csapatokba vergődve vadásznak, ha a szükség úgy kívánja. De, ha úgy adódik, akkor elhullott patás állatok tetemeiből is szívesen lakmároznak.
A legbrutálisabb viszont, amikor denevérekre vadásznak. A széncinegék okos állatok. Mikor a denevérek alszanak, akkor a széncinegék betérnek barlangjaikba. Az alvó denevérek koponyáját szépen felnyitják csőrükkel, majd agyukat elcsipegetik. A hibernáló denevérek nem sok mindent tudnak tenni az aktus ellen, így ők is felkerülnek a széncinegék áldozatainak listájára.
Télen a kaptárokat jóformán etetőként használják, ahol a hibernáló rovarok megint csak nem sokat tudnak tenni. Méhek, darazsak, rovarok, bogarak, a széncinegének valójában teljesen mindegy. A méhészek számára a széncinegék etetése nem pusztán kedvtelés, hanem sokkal inkább áldozat, hogy a madarak ne a kaptárokat bántsák.
Vadászati szokásaik egyébként rendkívül hasznosak a mezőgazdaságban. A gyümölcsöket ért hernyók általi károkat akár 50 százalékkal is csökkenhetik. Egyébként rendkívül intelligens állatok. A nagyobb rovarok csáprágóit például eltávolítják, hogy a fiókákban ne tegyenek kárt. Ugyanígy eltávolítják a hernyók belét is, hogy a tannin ne hátráltassa a fiókák fejlődését. Ezenkívül tesztek során kiderült, hogy a problémák megoldásánál ténylegesen a probléma megoldására koncentrálnak, és nem a próbálkozás-hibázás módszerét alkalmazták.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?