8 új szuperföldet fedezett fel a NASA
A NASA Kepler-űrszondája fedezte fel a legtöbb általunk ismert, megerősített exobolygót. Utódja, a TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) azonban gyors ütemben zárkózik fel hozzá. Egy új kutatás újabb nyolc TESS-jelölt megerősítését jelenti be, és ezek mind szuperföldek.
A TESS bolygókereső küldetésének célja kifinomultabb, mint elődjének, a Keplernek. A TESS célja kifejezetten a Föld szomszédságában lévő fényes csillagok előtt átvonuló exobolygók észlelése. Eddig mintegy 400 jóváhagyott exobolygót talált, de a megerősítésre váró exobolygók listája közel 6000 jelöltet tartalmaz. A várólistás exobolygók megerősítésére csak két lehetőség van, a további megfigyelések és statisztikai módszerek, számol be a Universe Today.
A meg nem erősített jelöltek mindegyike egyelőre csak a TESS adatai között rejtőznek, és arra várnak, hogy a tudósok megerősítsék őket. További megfigyelések viszont segíthetnek a felfedezésükben.
A Validation of Transiting Exoplanets using Statistical Tools (VaTEST) projekt statisztikai eszközökkel és gépi tanulással fésüli át a TESS összes adatát, és kutat az ilyen exobolygók után. A VaTEST projektben a tudósok nem csak a bolygókat tudják megtalálni, miközben a hamis pozitív eredményeket megkerülve dolgoznak, hanem képesek jellemezni a további tanulmányozásra alkalmas exobolygó-légköröket is.
Egy csoport most a “VaTEST III: Validation of 8 Potential Super-Earths from TESS Data” (VaTEST III: 8 potenciális szuperföld validálása a TESS-adatokból) című tanulmányban mutatta be eredményeit.
A téves pozitív eredmények állandó problémát jelentenek az exobolygókkal foglalkozó tudományban. Ha belegondolunk, könnyű belátni, hogy miért. A TESS a távoli csillagok előtt elhaladó exobolygók okozta apró elhalványulásokat keresi. Egyetlen eset azonban nem elég, többre van szükség, és ezeknek ritmusuknak is kell lenniük.
Más dolgok is kelthetnek hamis benyomást egy átvonuló bolygóról, például a kettőscsillagok fogyatkozása. Még egy csillag természetes változékonysága is elhomályosíthatja a jeleket.
A TESS tehát hatalmas mennyiségű adatot gyűjtött össze, amelyet át kell dolgozni, és ki kell válogatni a csalóka jeleket a valódiak közül, ez pedig a VaTEST feladata. Ebben a tanulmányban a csapat további nyolc szuperföldet validált.
Nyolc potenciális szuperföldet validáltunk a földi távcsövek adatainak, a nagy felbontású képalkotásnak és a TRICERATOPS nevű statisztikai validációs eszköznek a kombinációjával.
Nemcsak nyolc újabb szuperföldet találtak, de közülük hatot azonosítottak, amelyek érdemesek lehetnek további tanulmányozásra. “Az összes ilyen hitelesített bolygó közül hat a “kulcsbolygóként” ismert régióba esik, ami különösen érdekessé teszi őket a tanulmányozás szempontjából.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű