Idén év végén Aarwangen lakossága nyilvános gyűlésre jön össze, hogy szavazzon a kérdésben. Mindezt úgy, hogy időközben a két indítványozó közül az egyik visszavonta panaszát, míg a másik már elköltözött.
Érdemes elolvasni:
A tehénkolompok jellegzetes hangjáról szinte mindenkinek a csodaszép Svájc jut eszébe. A már-már nemzeti kincsnek minősülő dallam miatt azonban egy alpesi falu lakói között konfliktus alakult ki. Az állatok erről persze mit sem sejtenek.
Aarwangen faluja pontosan úgy néz ki, ahogy bármilyen svájci kis falucskát képzelnénk. A távolban a gyönyörű, hófödte Alpok látható, a település mellett pedig a Svájc leghosszabb folyója, az Aare csörgedezik. Ráadásul mindössze 4700-an laknak itt. Tökéletesen idillinek hangzik.
A falu középkori kastélyával, számos templomával és hagyományos házaival csalogató helyszín a turisták számára. Továbbá rengetegen gondolkodnak hosszútávon is a faluban, ugyanis mindössze egy órányira van a legfontosabb városoktól, azaz Berntől, Zürichtől és Bázeltől.
A sok pozitívumot az utóbbi időben azonban beárnyékolja egy megosztó tényező az ide költözők és a régóta itt lakók közt. Ez pedig az őshonos tehenek kolompolása.
Legalább két család tett hivatalos panaszt a falusi tanácsnál, és azt kérték, hogy az állatokra szerelt harangokat éjszakára távolítsák el, írja a Hamu és Gyémánt a BBC beszámolója alapján. Ezt viszont a helyiek és a falu megmaradt gazdálkodói, legalábbis Niklaus Lundsgaard-Hansen polgármester szerint a kultúrájuk elleni támadásnak és személyes sértésnek érzik.
A svájci hagyományoknak megfelelően rögtön petíciót szerveztek a faluban, amelyben aláírásokat gyűjtöttek a kolompok megtartása érdekében. Azt írták:
Mi, svájciak meg akarjuk őrizni és a jövőben is fenn akarjuk tartani a megélt hagyományainkat.
Andreas Baumann gazda szilárdan hisz abban, hogy ez az egész jelenség Svájc és a helyiek lelkét is szimbolizálja.
Amint meghallom őket, tudom, hogy otthon vagyok.
A gyűjtés során néhány nap leforgása alatt több mint 1000 aláírás gyűlt össze. Ezt ünnepélyes keretek között adták át a község hatóságainak, természetesen hagyományos, helyben készült kolbászok társaságában.
Svájcban régóta bevett hagyomány a kolomp használata. A csordák, különösen nyáron, amikor magasan az Alpokban a meredek lejtőkön legeltek, ezek az eszközök létfontosságúnak bizonyultak az állatok nyomon követéséhöz.
Az idősebb gazdák a mai napig sztorizgatnak arról, hogy minden egyes tehenet a saját kolompjának hangjáról ismernek fel. Manapság viszont a tehenek elektronikus chipekkel rendelkeznek, és idejük nagy részét elkerített legelőkön töltik.
Idén év végén Aarwangen lakossága nyilvános gyűlésre jön össze, hogy szavazzon a kérdésben. Mindezt úgy, hogy időközben a két indítványozó közül az egyik visszavonta panaszát, míg a másik már elköltözött.
Érdemes elolvasni: