Lassan egy éve, hogy a Kínai kormány enyhítette a koronavírussal kapcsolatos szabályait, viszont most a tél közeledtével a kórházakat Kína északi részében megrohamozták a légzőszervi gondokkal küzdő gyermekek és aggódó szüleik.
A pekingi gyermekkórház tisztviselője kedden a kínai állami médiának azt nyilatkozta, hogy a kórház napi átlagos beteglétszáma meghaladja a 7000-ret, ami jelentősen meghaladja a kórház maximális kapacitását. A Pekingtől majdnem 150 km-re található Tiencsin városban szomorú rekord dőlt meg az elmúlt napokban, hiszen több, mint 13000 gyermeket fogadtak a járóbeteg és sürgősségi osztályukon, jelentette egy helyi állami szerv. A CNN és a kínai állami média szerint a kórházakban a várakozási idő több óra is lehet, olyan esetek is előfordultak, amikor valakinek majdnem egy egész napot kellett várnia az ellátásra.
Az érintett városok tisztviselői szerint pánikra nincs ok, hiszen ez nem egy újabb Covid hullám, hanem a már ismert szezonális betegségek érték el az országot. Ilyen például az influenza, a légúti szinciciális vírus (RSV) vagy pedig a mycoplasma pneumónia, ami egy bakteriális fertőzés és általában gyerekeket érint. Ez nem egy egyedi eset, hiszen az RSV által megbetegedett gyermekek száma például az Amerika Egyesült Államok területén is eddig nem látott csúcsokat dönt.
Túlterheltek a kórházak
A túlterheltség nem új dolog a kínai kórházak számára, az ellátási rendszer viszonylag fejletlen és az ehhez hasonló szezonális megbetegedések során könnyen előfordulhat hasonló szituáció. A mostani helyzettel kapcsolatban a közösségi oldalakon is terjengtek a várakozók által készített képek az esetről. Például a Weibo nevű kínai közösségi platformon megosztottak egy képet, amin egy kijelzőn látható a kórházban, hogy 700 ember várakozik éppen az ellátásra és az újonnan érkezőknek 13 órát kell minimum várniuk, hogy sorra kerüljenek.
A Nemzeti Egészségügyi Bizottság figyelmeztette a szülőket, hogy a kórházakban hosszú várakozási időkre számítsanak, emellett pedig nagyobb a valószínűsége a betegség terjedésének az ott várakozók között. Felszólította továbbá a különböző városi kórházakat, hogy mindent tegyenek meg az esetek mihamarabbi kezelése érdekében. A pekingi önkormányzat egy cikket közölt, amelyben egy orvos figyelmezteti a szülőket, hogy ne kérjenek azonnal intravénás folyadékot, amint a gyermek lázas. A kínai tisztviselők pedig a WHO-nak számoltak be arról, hogy a légzőszervi megbetegedések száma ellenére a betegforgalom nem haladja meg a kórházak kapacitását.
A WHO és a tudósok reakciója
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nyilatkozata alapján, miután a megfelelő dokumentumokat megkapták, a tüdőgyulladásos betegek számának megemelkedésének az oka minden bizonnyal annak köszönhető, hogy az eddig szigorúan betartott koronavírus elleni szigorítások eltörlése óta ez az első olyan tél, amikor az emberek ismét aktívan részt vesznek társadalmi eseményeken és összejöveteleken. Tudósok is megosztották véleményüket a helyzetről, például a Hongkongi Egyetem virológusa, Jin Dongyan, a következőt nyilatkozta a CNN-nek: “Nem gondoljuk, hogy egy ismeretlen kórokozó állna a megbetegedések mögött, hiszen nincs erre utaló bizonyíték”. Egy másik tudós, Catherine Bennett, az ausztrál Deakin Egyetem úgy gondolja, hogy fontos az esetek megfigyelése a nyugalom megőrzése érdekében.
Szerző: Németh Martin
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban