• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Helló Magyar Helló Magyar · 2023.11.28.
· Kult+Múlt

A világ első kutyája

kutya

A kutyák evolúciója egy szövevényes háló. Két fő kérdés is foglalkoztatja a a kutatókat és a kutyabarátokat. Hol élt a világ első kutyája, és milyen tulajdonságokkal rendelkezett?

A kutyák ősei

A világ első kutyájának eredete visszanyúlik egészen addig, amikor az ember még vadászó-gyűjtögető volt, és szimbiózisban élt egyes farkas fajokkal. A kutyák háziasítása összetett folyamat volt, és évezredeken keresztül bontakozott ki. A közeledés kölcsönös előnyökkel járt mind az ember, mind az őskutyák számára. A tudomány ma már sokat segít, és a genetikai vizsgálatok döntő szerepet játszottak az első háziasított kutyák rejtélyes történetének feltárásában. A kutatások azt mutatják, hogy a kutyák közös ősökkel rendelkeznek a szürke farkasokkal, és több mint 35 000 évvel ezelőtt barangoltak. Idővel ezek a farkasok és az emberek között egyedülálló kötelék alakult ki, amely az ember és a kutyák közötti legkorábbi társas kapcsolat kialakulásához vezetett.

A háziasítás nem egy időben történt

A kutyák háziasításának folyamata feltehetően egymástól függetlenül zajlott le a világ különböző régióiban. A régészeti bizonyítékok arra utalnak, hogy ez az átalakulás nem egysíkú volt, hanem a különböző emberi populációk igényei és környezete által befolyásolt fokozatos fejlődés. Eurázsiában a bizonyítékok a Natúf-kultúrára utalnak, mint az egyik legkorábbi társadalomra, amely mutualista kapcsolatot (populációk vagy egyedek közötti kölcsönösen előnyös) kapcsolatot alakított ki a kutyákkal. Kiváló példa erre, a temetkezési helyekről kiderül, hogy a kutyákat az emberek mellé temették, ami a puszta hasznosságon túlmutató jelentőségre utal. Ezek a korai kutyák szerepet játszhattak a vadászatban, az őrzésben és a társaságban, megszilárdítva ezzel helyüket az emberi társadalmak szövetében.

A szelekció ereje

Ahogy az emberek a nomád életmódról áttértek a letelepedett mezőgazdasági közösségekre, a kutyák szerepe is átalakult. A szelektív tenyésztés, bár eleinte nem szándékosan, de meghatározó szerepet játszott azoknak a tulajdonságoknak a kialakításában, amelyeket ma a különböző kutyafajtákhoz társítunk. A kutatók úgy vélik, hogy bizonyos tulajdonságok, mint például a barátságosság, az alkalmazkodóképesség és a taníthatóság, a természetes szelekció révén akaratlanul is előnyben részesültek. Ezek a tulajdonságok nemcsak az emberek számára tették a kutyákat kedveltté, hanem értékes “eszközökké vagy fegyverré” is tették őket a különböző szerepkörökben, a tereléstől és őrzéstől a vadászatokban való segítségnyújtásig.

Az “első kutya”

Az NBC News cikke azt állítja, hogy egy nemzetközi tudóscsoport azonosíthatta a világ első ismert kutyáját, amely egy új tanulmány szerint 31 700 évvel ezelőtt élt. A második legrégebbi ismert kutya, amelyet Oroszországban találtak, 14 000 évvel ezelőttre datálható. A paleolitikus kutyák alakjukban leginkább a szibériai huskyra hasonlítottak, mondják a kutatók, de méretüket tekintve jóval nagyobbak voltak, és valószínűleg a most ismert nagy pásztorkutyákhoz hasonlítottak. A kutatások alapján fogas kutyafajta volt, és lóból, pézsmatulokból és rénszarvasból álló étrenddel táplálkozott.

husky

Goyet-barlang

Jelen állás szerint Belgiumban, a Goyet-barlangban feltárt, a régebbi őskutyára vonatkozó maradványoknak jár ki az “első kutya” megnevezés, de ez korántsem bizonyíték arra, hogy nem éltek ennél régebben is. Ha a paleolitikus kutyák ma is léteznének fajtaként, bizonyára megnyernék a legjobbaknak járó díjat erősségük és harapóképességük alapján.

“Alakjukat tekintve a paleolit kutyák leginkább a szibériai huskyra hasonlítanak” – állítja Mietje Germonpré, a Belga Királyi Természettudományi Intézet paleontológusa.

A Journal of Archaeological Science című folyóiratban való közzétételre elfogadott tanulmányhoz a tudósok a kutyákat, farkasokat és rókákat is magában foglaló Canidae család 117 nagytestű, közelmúltbeli és fosszilis tagjának koponyáját elemezték. A csontvázelemzés kimutatta, hogy “a paleolitikus kutyáknak szélesebb és rövidebb orruk és viszonylag szélesebb agyhüvelyük volt, mint a fosszilis és a közelmúltbeli farkasoknak” – mondta Mietje Germonpré, aki hozzátette, hogy koponyájuk is valamivel kisebb volt, mint a farkasoké.

A DNS-vizsgálatok megállapították, hogy valamennyi kutyafajta “jelentős genetikai változatosságot” hordozott, ami arra utal, hogy a múltbeli farkaspopulációk sokkal nagyobbak voltak, mint a maiak.

Az állatok csontjainak izotópos elemzése megállapította, hogy a legkorábbi kutyák lovat, pézsmatulokot és rénszarvast fogyasztottak, de nem ették meg a halat vagy tenger gyümölcseit. Mivel a “őskori kutyatulajdonosok” az év különböző időszakaiban vadásztak nagyvadra és halásztak, a kutatók szerint a kutyák bizonyos évszakokban élvezhették a húsos alamizsnát.

farkas

Germonpré úgy véli, hogy a kutyák háziasítása akkor kezdődhetett, amikor az őskori vadászok megöltek egy nőstény farkast, majd hazahozták a kölykeit. Az ezüst rókákon végzett legújabb tanulmányok azt mutatják, hogy ha a legszelídebb kölyköket tartják és gondozzák, mindössze 10 generációnyi szaporodás szükséges ahhoz, hogy a morfológiai változások bekövetkezzenek.

A legkorábbi kutyák valószínűleg megdolgoztak az étkezésükért is. “Elképzelhetőnek tartom, hogy a kutyákat nyomkövetésre, vadászatra és vadszállításra használták. A szállítást a kutyák falkaként való felhasználásával szervezhették meg. Továbbá a kutyákat tarthatták a szőrükért vagy húsukért, háziállatként vagy rituális jelentéssel bíró állatként” – mondta a paleontológus.

  • ez is érdekes – Az ókori Egyiptom meg nem énekelt hősei: a kutyák

26 ezer éves lábnyom

A franciaországi Chauvet-barlangban egy gyermek és egy kutya által készített ősi, 26 000 éves lábnyomok alátámasztják a háziállat-felfogást. Az ujjlenyomatokat kísérő fáklyatörlők arra utalnak, hogy a gyermek fáklyát tartott a kezében, miközben a kutya kíséretében navigált a sötét folyosókon.

Többszörös átalakulás

Susan Crockford, a University of Victoria antropológusa szerint ez egy nagyon értékes lelet. Szerinte nem egyszer háziasították a kutyákat. Úgy véli, hogy a kutyák a történelem során többször is áteshettek farkasokból történő átalakuláson, ami magyarázatot adhat arra, hogy az állatok miért tűnnek fel, majd tűnnek el látszólag a régészeti feljegyzésekből. Elmélete szerint a pajzsmirigy ritmusát szabályozó gének, amelyek lehetővé teszik az egyedek számára, hogy alkalmazkodjanak a változó környezeti feltételekhez, idővel új fajok kialakulásához vezethetnek.

“Úgy gondolom, hogy ezeknél a paleolitikum kori kutyaféléknél a folyamat elindult, majd leállt, így néhány egyed a korai kutyák néhány jellemzőjével rendelkezett, de nem mindegyikkel” – mondta.

Germonpré nem utasítja el Crockford elméletét, amelyet “nagyon érdekes modellnek” nevezett. Reméli, hogy a jövőben még több információ lát napvilágot ezekről a nagyon korai kutyafélékről. Már készül egy átfogó tanulmány a fogaikról és az állkapcsukról.

Összegzés

Ahogy olvashattuk, az egyetlen “első kutya” meghatározására tett kísérlet nagy kihívást jelent, tekintve a háziasítás világszerte kibontakozó változatos útjait. Mindazonáltal a régészeti leletek, az ősi leletek és a genetikai elemzések értékes betekintést nyújtanak a kutyák történetébe.

Fogadjuk el, hogy a világ első kutyája továbbra is egy megfoghatatlan alak. Egy biztos, miközben feltárjuk azokat a genetikai szálakat és régészeti nyomokat, amelyek négylábú társainkhoz kötnek minket, az első kutya története az évezredeken átívelő, tartós kötelékről tanúskodik.

Ahogy korábban írtuk, a világ leghalálosabb macskaféléje valószínűleg a legaranyosabb is, részletek itt.

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
állatvilág történelem
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Budapest is ott van a világ 50 leginnovatívabb városai között

  • Hamarosan kezdődik a Körszálló felújítása, és végigkövethetjük az egészet!

  • Hatalmas gond van a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren az üzemanyag-ellátással

  • Medúzákat találtak a Hármas-körösben, de mit jelent ez a folyóra nézve?

  • 300 áldozat és egy bába: A tiszazugi méregkeverők hátborzongató története

  • Autós üldözés Budapest szívében: VIDEÓN az elfogás pillanata

Kapcsolódó cikkek

tiszazugi méregkeverők
2025.07.18.

300 áldozat és egy bába: A tiszazugi méregkeverők hátborzongató története


Olvasson tovább
Big Wind tűzoltó magyar mérnökök kuvait öbölháború
2025.07.17.

A magyar mérnökök által alkotott tűzoltó, amely egy tankból és két sugárhajtóműből áll


Olvasson tovább
Kőkorszak ősemberek vadkan lakoma közösség
2025.07.17.

Mit vittek magukkal a vendégek egy kőkorszaki lakomára? 11000 éves leletekből rekonstruálták az eseményt


Olvasson tovább
Nílus sziklarajz Egyiptom fáraó
2025.07.16.

A sziklarajz az első fáraót ábrázolja, akit eddig nem ismertünk?


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
Budapest is ott van a világ 50 leginnovatívabb városai között

Budapest is ott van a világ 50 leginnovatívabb városai között

Tovább olvasok
Hamarosan kezdődik a Körszálló felújítása, és végigkövethetjük az egészet!

Hamarosan kezdődik a Körszálló felújítása, és végigkövethetjük az egészet!

Tovább olvasok
Hatalmas gond van a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren az üzemanyag-ellátással

Hatalmas gond van a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren az üzemanyag-ellátással

Tovább olvasok
Medúzákat találtak a Hármas-körösben, de mit jelent ez a folyóra nézve?

Medúzákat találtak a Hármas-körösben, de mit jelent ez a folyóra nézve?

Tovább olvasok
300 áldozat és egy bába: A tiszazugi méregkeverők hátborzongató története

300 áldozat és egy bába: A tiszazugi méregkeverők hátborzongató története

Tovább olvasok
Autós üldözés Budapest szívében: VIDEÓN az elfogás pillanata

Autós üldözés Budapest szívében: VIDEÓN az elfogás pillanata

Tovább olvasok
Hollywoodi feszültség Budapesten: Rami Malek és Russel Crowe egymásnak estek a Nürnberg forgatásán!

Hollywoodi feszültség Budapesten: Rami Malek és Russel Crowe egymásnak estek a Nürnberg forgatásán!

Tovább olvasok
Visszamondja legmodernebb gépeit a Wizz Air: Mi áll az XLR-flotta megvágása mögött?

Visszamondja legmodernebb gépeit a Wizz Air: Mi áll az XLR-flotta megvágása mögött?

Tovább olvasok
Az Európai Bizottság szerint Magyarország versenyképessége a legalacsonyabb az EU-ban

Az Európai Bizottság szerint Magyarország versenyképessége a legalacsonyabb az EU-ban

Tovább olvasok
Valóban tele van ukrán vendégmunkásokkal Magyarország?

Valóban tele van ukrán vendégmunkásokkal Magyarország?

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4