A Michigani Egyetem egyik kutatólaboratóriumában aktiválták a Zeuszt, az Egyesült Államok legerősebb lézerét. Ez az impulzuslézer a másodperc kvintilliomod részei alatt kitörő lézersugárzással eléri a három petawattos csúcsteljesítményt. Célja a kvantumtörvények feltárása és a szélsőséges asztrofizikai körülmények reprodukálása.
Világszerte más nagyteljesítményű lézerek is követik ezt a példát. Az Egyesült Királyságban található Vulcan 20-20 2029-re a világ legerősebb lézere lesz, amely a napfénynél egymillió milliárd milliárdszor fényesebb sugarat bocsát majd ki — írja a BBC. Célja, hogy megkönnyítse a kozmikus jelenségekkel, a magfúzióval és az új anyag létrehozásával kapcsolatos kísérleteket.
A Vulcan 20-20, amely 98 millió euró értékű fejlesztés, százszor fényesebb elődjénél, és lehetővé teszi a kutatók számára, hogy asztrofizikai kísérleteket végezzenek. Ezzel feltárva a csillagok belső működését, a mágneses mezők eredetét és a kozmikus sugárzást. A lézert új anyagok kialakulásának vizsgálatára is használják majd.
A nukleáris fúzió is kiemelt figyelmet kap, a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium Nemzeti Gyújtóberendezésével a lézer segítségével lehetőség nyílhat energiát termelni másodjára is fúziós energia segítségével. Fúziós kutatások folynak a romániai Extreme Light Infrastructure for Nuclear Physics (ELI-NP) központban is, ahol a világ jelenlegi legerősebb lézere 10 petawattos. A cél, hogy a 2030-as évekre kereskedelmi célú fúziós erőművek technológiáját kifejlesszék.
A nagyobb jobb
Míg a fizikusok az együttműködésre helyezik a hangsúlyt, a lézer mérete is sokat számít- A dél-koreai Center for Relativistic Laser Science tartja a világ legnagyobb lézerintenzitásának rekordját, 10^23 W/m2 -rel. Ez olyan mintha a Föld összes fényét egy mikrométeres felületre fókuszálnánk. Jelenleg egy 25 petawattos lézer tervezése folyik. A szakértők azonban hangsúlyozzák, hogy a puszta teljesítmény helyett a lézerek által lehetővé tett tudományos alkalmazásokra és felfedezésekre kell összpontosítani.
Összefoglalva, az olyan nagy teljesítményű lézerek, mint a Zeus és a Vulcan 20-20, elősegítik a tudományos kutatást, lehetővé téve a kutatók számára olyan kísérletek elvégzését, amelyek átformálhatják az univerzumról alkotott képünket, előmozdíthatják a magfúziót, és új, egyedi tulajdonságokkal rendelkező anyagokat fedezhetnek fel. A világszerte működő kutatóintézetek közötti együttműködés nemcsak a lézerek méretét és teljesítményét, hanem az általuk lehetővé tett tudományos áttöréseket is hangsúlyozza.
Zeus, a legerősebb lézer Amerikában
A jelenleg elérhető legerősebb lézer az Egyesült Államok területén a Zeus. A lézer mérete két teniszpályáénak felel meg, vagyis egy hatalmas szörnyetegről beszélünk. A szerkezet falait 60 centiméter vastag beton fedi, hogy a sugárzást megállítsák. A kutatóknak folyamatosan hajhálót és maszkot kell viselniük, hogy a finom elektronikai berendezéseket semmi sem befolyásolhassa. A Vulcan tervezett erejéhez mérten a Zeus “mindössze” 3 petawattos. Ez a világ elektromosság fogyasztásának ezerszeresének felel meg.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon