Az embereknél a pár másodperces elalvások az elégtelen alvás egyértelmű jelei. Bizonyos helyzetekben, például autóvezetés közben kifejezetten veszélyes lehet. Egy új tanulmány szerint azonban az állszíjas pingvinek naponta több ezer alkalommal szundikálnak, és a több mint 11 órás napi alvásigényüket rövid, átlagosan mindössze négy másodpercig tartó rövid szakaszokban halmozzák fel.
A tanulmány szerzői szerint a röpképtelen madarak ezt a tulajdonságot azért alakíthatták ki, mert folyamatosan ébernek kell lenniük. A kutatók szerint az eredmények azt mutatják, hogy az előzetes feltételezésekkel ellentétben az alvás előnyei fokozatosan is felhalmozódhatnak, legalábbis egyes fajoknál. Az állszíjas pingvinek, amelyek a fültől fülig húzódó vékony fekete tollazatú sávról kapták a nevüket, talán a legelterjedtebb pingvinfajok közé tartoznak.
Jelenlegi populációjukat közel nyolcmillió szaporodó párra becsülik, amelyek főként az Antarktiszi-félszigeten és az Atlanti-óceán déli részén található szigeteken élnek. Fészekrakáskor az egy szülőnek kell vigyáznia a tojásokra, és őrizniük kell azokat a halfarkas ragadozó madaraktól, amíg párjuk többnapos táplálékkereső útra indul. Emellett meg kell védeniük a fészküket más pingvinekkel szemben is, akik megpróbálhatják ellopni a fészekanyagot. Amint a pingvinpartner végre visszatér, a pár szerepet cserél — írja a Science Alert.
Órákat aludni másodpercekből összerakva
A lyoni Idegtudományi Kutatóközpont Paul-Antoine Libourel által vezette csapat 2019 decemberében a King George-sziget egyik kolóniáján 14 madárba ültetett be elektródákat. Felvették az agy és a nyakizmok elektromos aktivitását, valamint gyorsulásmérőket és GPS-t használtak a testmozgás és a helymeghatározás tanulmányozására. A videofelvételekkel és a több napon át tartó közvetlen megfigyeléssel kombinálva számos sajátosságot tudtak azonosítani.
A pingvinek alvása állva vagy fekve történt a tojások keltetése közben. Az átlagos alvásidő 3,91 másodperc volt. Összességében naponta több mint 10 000 alkalommal aludtak. A periférián tartózkodó pingvinek hosszabb és mélyebb alvási periódusokat produkáltak, mint a középen tartózkodók. Ezt a kutatók a kolónia közepén előforduló túlzott zajjal és fizikai ütközésekkel, illetve a fészekanyag ellopásának fokozott kockázatával magyarázták.
A tudósok nem mérték közvetlenül, hogy a madarak ténylegesen részesülnek-e az alvás pihentető előnyeiből vagy sem. Az a tény, hogy a pingvinek sikeresen szaporodtak, arra engedett következtetni, hogy ez a fajta alvás valóban lehetőséget biztosít a pihenésre és a regenerálódásra. Az emberek esetében azonban az alvást megszakító események hatással vannak a kognitív funkciókra. Ezek akár olyan neurodegeneratív betegségeket is előidézhetnek, mint az Alzheimer-kór.
Így ami az embernél abnormális, az a madaraknál vagy más állatoknál teljesen normális lehet, legalábbis bizonyos körülmények között. Naponta tízezerszer aludni egyes állatoknál olyan, mintha 11 órát aludna egy ember.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?