18 kilométernyi útra bukkantak, amely két ősi maja várost kötött össze
A Nemzeti Őstörténeti és Történeti Intézet (INAH) által végzett régészeti felmérés során egy 18 km hosszú sacbé-szakaszt azonosítottak, amely a mexikói Yucatán nyugati részén, a Puuc régióban, Uxmal és Kabáh maja városokat köti össze.
A sacbé a maja nép által épített, magasított, burkolt út, amely templomokat, tereket és építménycsoportokat köt össze a szertartási központokon belül, vagy városok közötti főútvonalként szolgált, írja a Heritage Daily.
A sacbé két jukaték-maja szó kombinációjából származik. A “sac” jelentése fehér, a “be” vagy “beh” pedig utat, utat vagy ösvényt jelent.
Egy nemrégiben végzett, LiDAR-ral végzett felmérés egy 18 km hosszú sacbét azonosított, amely összeköti Uxmal és Kabáh maja városokat. A LiDAR egy távérzékelési módszer, amely impulzuslézer formájában fényt használ a Földhöz viszonyított távolságok mérésére.
A lézer visszatérési idejének különbségeit és a hullámhosszok mérését a táj 3D-s digitális térképének összeállítására lehet felhasználni, eltávolítva a régészeti leleteket elrejtő homályos vonásokat.
A vizsgálat feltárta, hogy a sacbé 5 méter széles, és mindkét végén monumentális korabeli boltívekkel rendelkezik.
A kutatók szerint a sacbé az Uxmal és Kabáh lakói közötti erős kölcsönhatást jelzi Kr. u. 700-950 körül, amikor mindkét város a legnagyobb maja település volt a Puuc régióban.
Uxmal és Kabáh hasonló építészeti jellemzőket mutat a puuc stílusban is, amely először a késő klasszikus időszak végén jelent meg. Mindkét helyszínen közös jellemző az összefonódott kígyók és sok esetben a kétfejű kígyók, amelyeket az esőisten, Chaac maszkjaihoz használtak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét