Ha zavar, hogy délután 5-kor már vaksötét van, akkor gondolj azokra, akik napi 24 órában így élnek. Hogy lehet ezt kibírni?
Egy város két hónapos sötétségbe borult, csak január végén látják meg legközelebb a napvilágot, írja a LADbible.
Idén utoljára november végén látták a napfény Amerika legészakibb városában, aztán eljöttek az Északi-sarkkörön jellemző „sarki éjszakák”. Ez azt jelenti, hogy az alaszkai Utqiaġvikban legközelebb 2024. január 23-án, helyi idő szerint 13:09-kor lesz napkelte.
De sokáig akkor sem örülhetnek majd a helyiek, ugyanis körülbelül egy óra múlva vissza is tér a sötétség.
A városban a nappali fény mennyisége a tavaszi hónapokban folyamatosan növekszik majd, és nyáron eléri az „éjféli napfény” pillanatát. Igen, ez pontosan az, amire gondolsz: ekkor viszont éjszaka nem lesz egyáltalán, csak 24 óra napfény.
A sarki éjszaka jelenségének magyarázata egyébként az, hogy a Nap a Föld dőlésszöge miatt a horizont alatt marad. Utqiaġvik elhelyezkedése miatt így az 5123 helyi lakos csak hajnalban láthat egy pici szürkületet, de igazi nappal hónapokig nem lesz.
Ja, és ha mindez nem elég, hőmérséklet jelenleg a “nappal” -17 °C fok körül mozog. Ugye, hogy ehhez képest semmi ez a kis havazás?
Élőben nézhetjük a sötétséget
Danielle Banks, a The Weather Channel szakértője kifejtette: “Csak január végén fogják látni a napot teljes pompájában, tehát több mint két hónap múlva. Nem lesz teljes sötétség, minden nap van néhány óra, amikor látni némi fényt, de az idei év utolsó igazi naplementéje megtörtént”.
A University of Alaska Fairbanks még egy webkamerát is létrehozott, amelynek segítségével a világon bárhol nyomon követhetjük, hogy hogyan néz ki a város a sarki éjszaka időszakában.
A felvételen az Utqiaġvik belvárosában található bank épületének a tetejéről láthatunk rá a „szárazföldi jégre”, ami a nyári, jégmentes időszakban a tengerparti óceánt jelenti. A körülbelül 20 m tengerszint feletti magasságban található kamera hozzávetőlegesen észak felé néz.
Az egyetem a honlapján el is magyarázza, hogy a webkamera miért hasznos. Mint írják: “Amellett, hogy vizuális benyomást nyújt a Barrow partjainál tapasztalható tengeri jégviszonyokról, ezek a képek hosszabb távon is bemutatják a tengeri jégtakaró szezonális alakulásának kulcsfontosságú pillanatait.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Wikimedia Commons/Giuseppe Donatiello
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?