Mérnöki műremek a most felfedezett 1000 éves föld alatti vízrendszer
Egy régészeti felmérés során az iraki Dijála tartományban három ősi qanāt csoportját azonosították.
A qanāt vagy kārīz olyan rendszer, amely forró, száraz éghajlaton a víztartó rétegből vagy kútból származó vizet szállít nagy távolságokra anélkül, hogy a víz párolgás miatt elveszne.
A Heritage Daily szerint a qanātok függőleges aknák sorozatát használják, amelyek kutakra hasonlítanak, és amelyeket egy enyhén lejtős alagút köt össze, amely a víz elvezetésére szolgál. A rendszer hatékonyan, szivattyúk nélkül szállít jelentős mennyiségű földalatti vizet a felszínre.
A víz a gravitáció hatására természetes módon lefelé áramlik, a végpont a kiindulási pontnál alacsonyabb szinten helyezkedik el. Amikor a qanāt még a föld alatt van, a vizet kézi vagy állat által hajtott perzsa kutakon keresztül vezetik a felszínre.
3000 éves mérnöki vívmány
Egyes qanātok kisebb csatornák földalatti hálózatára, az úgynevezett karizokra tagolódnak, amelyek a qanātokhoz hasonlóan a felszín alatt maradva a szennyeződés és a párolgás megakadályozása érdekében a felszín alatt működnek. Bizonyos esetekben a qanatból származó vizet egy víztározóban tárolják, általában az éjszakai vízmennyiséget a nappali használatra tartják fenn.
A qanātok technológiája először az ókori Iránban jelent meg körülbelül 3000 évvel ezelőtt, és lassan terjedt el nyugat és kelet felé.
A közelmúltban Dijála tartományban végzett felmérés során három qanātcsoportot fedeztek fel, amelyek Jalula és Kortaba között húzódnak. Az első vizsgálatok a rendszereket Kr. u. 1000 körüli időszakra datálják, az iráni intermezzo vagy perzsa reneszánsz néven ismert időszakra, amikor a régió egyes részeit számos kisebb iráni emírség irányította.
Az első hálózat 25 kútból áll, amelyek egy vonalas vonalban helyezkednek el, és egy szomszédos 10 méter mély vízcsatornához kapcsolódnak. A második csoport szintén 25 kútból áll, és egy 13 km hosszú, kézzel ásott csatornához kapcsolódik, míg a harmadik csoport 9 kútból áll, amelyek mindkét oldalon ásott vízcsatornákhoz kapcsolódnak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét