Ezért haltak ki ‘rekordidő alatt’ a neandervölgyiek
A neandervölgyiek, a Homo sapiens előtti Európa kizárólagos emberi metapopulációjának hirtelen eltűnése kérdéseket vet fel rejtélyes és gyors kihalásukkal kapcsolatban. Egy nemrégiben készült tanulmány fényt derít erre az időszakra. Kiderült, hogy a neandervölgyiek, akik körülbelül 45 ezer évvel ezelőtt érték el csúcspontjukat, elképesztő hanyatláson mentek keresztül és mindössze 3000 évvel később el is tűntek.
Ahogy a Homo sapiens délről előretört, a neandervölgyiek Észak-Németországban, főként az Elba folyó mentén, a Németalföldön kerestek menedéket, mielőtt a kihalás fenyegette volna őket, írja az Ancient Origins. A középső paleolitikum korszakának vizsgálata, amely nagyjából a 200-40 ezer évvel ezelőtti időszakot öleli fel, a neandervölgyiek bonyolult történetét tárja fel, amelyben demográfiai ingadozások, vándorlások és népességcsökkenés is.
A tanulmány egy olyan összetett forgatókönyvet sugall, amelyben a szélsőséges változásoknak kitett neandervölgyiek esetleg kiszorultak Dél-Európából, és Északnyugat-Európában találtak menedéket. A néhány ezer év alatt bekövetkezett gyors kihalás arra utal, hogy a terjeszkedő és fejlett fegyverekkel, például íjjal és nyíllal felszerelt Homo sapiens elleni összecsapásokra kerülhetett sor.
Bár az éghajlati változások nagy szerepet játszottak, úgy tűnik, hogy a neandervölgyiek kihalásának elsődleges oka a Homo sapiens-szel való versengésben és kereszteződésben gyökerezik. A neandervölgyiek kipusztulásának rejtélye továbbra is fennáll, ami arra készteti a tudományos kutatást, hogy feltárják azokat a bonyolult dinamikákat, amelyek a modern ember támadásával szemben hirtelen hanyatlásukhoz vezettek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik