Félelmetes dolog bújkál a permafroszt alatt, riadót fújtak a tudósok
A norvég permafrosztban fúró fosszilis tüzelőanyagokat gyártó vállalatok egy rejtőzködő szörnyeteget szabadíthatnak fel.
A Norvégia és az Északi-sark között található Spitzbergák szigetcsoporton 18 szénhidrogén-kutató kút elemzése után felfedezték, hogy a kutatók fele korábban csapdába esett metángáz felhalmozódására bukkant.
A Futurism beszámolója szerint a tudósok most arra figyelmeztetnek, hogy ha a gáz nagy része a légkörbe jut, a szén-dioxid-kibocsátás az egekbe szökhet. Ez pedig tovább gyorsítaná a permafroszt olvadását, ami ördögi kör módjára még több metánt szabadítana fel.
“A metán erős üvegházhatású gáz”, magyarázta Thomas Birchall, a Svalbard Egyetemi Központ. “Jelenleg a permafroszt alatti szivárgás nagyon alacsony, de olyan tényezők, mint a gleccserek visszahúzódása és a permafroszt felolvadása a jövőben felemelhetik annak fedelét.”
Nem csak a fúrási műveletek szabadíthatják fel ezt a gázt. A Spitzbergák permafrosztja bizonyos földrajzi jellemzői is lehetővé tehetik a gáz kiszabadulását.
Szörnyű következményei lehetnek a permafroszt olvadásának
A metán mozgásának tanulmányozása a vastag jégtábla alatt azonban nehéznek bizonyulhat.
A fosszilis tüzelőanyagban érdekelt vállalatok által fúrt kutak most lehetővé teszik a tudósok számára, hogy megértsék, hogyan viselkedik ez a gáz, és hol halmozódik fel.
A Birchall és kollégái által vizsgált kutak némelyikén észlelhető volt a permafroszt alján rekedt metán lerakódása. Más kutakban nem volt jelen, ezért úgy vélik, hogy máshová vándorolt.
“Az egyik anekdotikus példa egy kútfúrásból származik, amelyet a közelmúltban fúrtak a longyearbyeni repülőtér közelében”, emlékeztetett Birchal.
A munkások buborékozó hangot hallottak a kútból, ezért úgy döntöttünk, hogy megnézzük olyan riasztókkal felfegyverkezve, amelyeket a robbanásveszélyes metánszint kimutatására terveztek. Ezek gyakorlatilag azonnal működésbe léptek, amikor a furat fölé tartottuk őket.
Bár ezek a metánlelőhelyek úgy hangzanak, mint egy ketyegő időzített bomba, a tudósoknak még mindig van mit tenniük, amíg teljesen megértik, hogyan mozog a gáz a jég alatt.
Egy dolog biztos, a globális felmelegedés hamarosan még több lehetőséget adhat a gáznak, hogy kiszabaduljon, kockáztatva egy veszélyes környezeti jelenség kiszabadulását.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?