Szorzótáblát találtak egy ősi kínai sírban
Hihetetlenül régi, írott szorzási formulákat tártak fel egy kínai mauzóleumban. A Hupei tartományban található Qinjiazui lelőhely feltárása során a régészek matematikai táblázatokkal feliratozott bambuszcsíkokra bukkantak, amelyeket valószínűleg több mint 2300 évvel ezelőtt jegyezhettek fel.
A kínai Nemzeti Kulturális Örökségvédelmi Hivatal jelentette be a felfedezést, illetve hogy az ősi bambuszfoszlányokat egy sírban találták, amely a Háborús Államok korszakából származik, amelyet hét egymással harcoló fejedelemmség közötti konfliktus jellemzett. Yang Kaiyong, a Dzsingcsou Múzeum munkatársa szerint a temetkezés valószínűleg Csu Hszüan vagy Csu Vej király uralkodásának idejéből származik, Kr. e. 369 és 329 között.
A papír elterjedése előtti időszakban a bambusz szalagok voltak a legnépszerűbb adathordozók. A jellemzően csak egy-két centiméter széles és néhány centiméter hosszú cédulákat nagy számban találták meg a lelőhelyen. Az eddig azonosított sírok közül az M1093-as sírban található a legtöbb ilyen ‘cédula’. A Qinjiazuiban talált hatalmas mennyiségű íráscédulát kommentálva Yang egy nyilatkozatában elmondta, hogy “összesen 3910 darabot tártak fel belőlük, de várhatóan további 1200-1500 bambuszcédulából összesen mintegy 30 ezer szócédulát lehet összeállítani.”
A különböző írások számos témát érintenek, köztük az úgynevezett hat művészetet, amely az ősi kínai oktatás alapját képezte. Ezek közé olyan tudományágak tartoznak, mint az íjászat, a szejérhajtás, a kalligráfia, a zene, a rituális gyakorlatok és a matematika. Az egyik szalagon a kutatók szorzási formulákat, valamint a Jiujiushu néven ismert algebrai táblázat legrégebbi ismert példáját találták.
Az ősi feljegyzéseken szereplő egyéb témák között szerepel az orvostudomány, az állattenyésztés és a híres kínai filozófus, Konfuciusz tanításai is. Pontosabban a kutatók találtak olyan bambuszcsíkokat, amelyek többek között a “lovak neveléséről” és a “betegségek receptjeiről” tartalmaznak információkat.
A Hadakozó fejedelemségek korszaka Kr. e. 475 és 221 között tartott, és akkor ért véget, amikor a Csin állam legyőzte hat ellenfelét. Ennek eredményeképpen először egyesült a kínai birodalom, és létrejött a Csin-dinasztia.
A kutatók szerint a Qinjiazuiban felfedezett több ezer bambusz szalag “fontos eszközként szolgál a Csin előtti időszak történelmének és kultúrájának tanulmányozásához”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van