Ez lenne Putyin nácitlanítása? A Wagner-csoport pont egy náci nevet vett fel
A zsoldos orosz Wagner-csoportnak új nevet adtak a Száhel-övezetben, Afrikában, és ez újabb bizonyíték arra, hogy a náci ideológiák nem állnak messze a szervezettől. A felvett név megegyezik a második világháború alatti náci “Afrika Korps” nevével.
Afrikában nyomulnak, náci nevet vettek fel
Az orosz félkatonai szervezet 2018 óta erősíti a befolyását a Közép-afrikai Köztársaságban, Líbiában és más afrikai országokban.
Az átnevezés mögötti döntés látszólag összefügg azzal, hogy az orosz védelmi miniszterhelyettes, Junusz-bek Jevkurov december elején látogatást tett több afrikai országban, köztük Maliban, Burkina Fasóban és Nigerben, az Oroszország jelenlétének fenntartása érdekében – számolt be erről a francia Le Monde napilap.
A szervezet Vlagyimir Putyin elnök által megjelölt célja, ahogy Igor Korotcsenko, a Kremlhez közel álló újságíró és volt ezredes megfogalmazta, az, hogy támogassa azokat az országokat, amelyek próbálnak megszabadulni a neokolonialista függőségtől, eltávolodni a nyugati jelenléttől, és teljes szuverenitást szerezni.
Oroszország szándéka, a nyugati országok szerint, az Afrikában kifejtett befolyásának kiterjesztése, különösen Nigerben és Burkina Fasóban, ahol a közelmúltbeli puccsok hatalmi vákuumot hoztak létre, írja a The Messenger.
Nácitlanítás nácikkal?
Érdemes megjegyezni, hogy Putyin korábban azt állította, hogy Ukrajnát részben azért szállta meg, hogy “nácitlanítani” az országot. Az ukránokat a náci ideológiákkal vádolja mind a mai napig, ám a Wagner-csoport tagjai több videófelvételen és fényképen is a nemzetiszocialista Németország követőiként pózoltak. A Wagner-csoport akciói és a náci katonai egységek történelmi kontextusa közötti párhuzam aláhúzza a műveleteket övező összetettséget és ellentmondásokat.
Példastatuálás Prigozsinnal
Mint ahogy arról már írtunk, a Wagner-csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin, hosszú ideje Putyin szövetségese volt, ám 2023 nyarán nyíltan kritizálta az orosz vezetést, és magánhadseregével elindult Moszkva felé. Prigozsin vezetése alatt a Wagner-csoport tagjai súlyos veszteségeket szenvedtek az ukrajnai konfliktusban, mivel kevés támogatást kaptak. A Wagner-vezér meghátrált, majd Fehéroroszországba menekült. A lázadó vezér nem kerülhette el a sorsát, egy titokzatos repülőgépes merényletben megölték. A gyilkosság megrendelését az orosz elnökhöz kötik, hiszen Putyin hatalmának megerősítését hozta a lázadó zsoldos vezér kiiktatása.
A merénylet óta nincs gondja a Kreml-nek a Wagner-csoporttal, és a névváltoztatás is egy korszak lezárultát jelzi.
Ahogy írtunk róla korábban, kínai kémeszközöket használhatott Prigozsin a Wagner-lázadás alatt, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm