Szerves vegyületeket találtak a világűr hidegebb részéről érkező aszteroidákban
A Ryugu aszteroidából és a Murchison meteoritból kivont szerves vegyületek, úgynevezett policiklikus aromás szénhidrogének elemzése kimutatta, hogy bizonyos vegyületek valószínűleg a csillagok közötti űr hideg területein keletkeztek, nem pedig a csillagok közelében lévő forró régiókban, ahogyan azt korábban gondolták.
A ScienceDailyn bemutatott eredmények új lehetőségeket nyitnak meg a földönkívüli élet és az űrbeli objektumok biokémiájának tanulmányozására.
Mit rejtenek a molekulák?
A nemzetközi kutatócsoport tagjaként a Curtin Egyetem WA-Organikus és Izotóp-Geokémia Központjának (WA-OIGC) tudósai növények ellenőrzött elégetését végezték el, hogy policiklikus aromás szénhidrogéneket (a hivatalos angol rövidítés szerint PAH-okat) állítsanak elő.
Kliti Grice professzor, a WA-OIGC igazgatója elmondta, hogy a PAH-ok szénből és hidrogénből álló szerves vegyületek, amelyek a Földön gyakoriak, de olyan égitesteken is megtalálhatók, mint az aszteroidák és meteoritok. A szerves vegyületek önmagukban nem jelentenek bizonyítékot a földihez hasonló életre, ugyanakkor elengedhetetlen feltételnek számítanak.
Ellenőrzött égetési kísérleteket végeztünk ausztrál növényeken. Ezeket izotóposan összehasonlítottunk a Ryugu aszteroida darabjaiból származó PAH-okkal, amelyeket 2020-ban egy japán űrszonda juttatott vissza a Földre, valamint az 1969-ben Ausztráliában landolt Murchison meteoritból származó PAH-okkal. A PAH-ok könnyű és nehéz szénizotópjai közötti kötéseket elemeztük, hogy kiderüljön, milyen hőmérsékleten keletkezhettek
– magyarázta Grice professzor.
Köznapibb nyelvre lefordítva az izotóp annyit tesz, hogy ugyanarról az elemről beszélünk (ezesetben a szénről), mégis eltérő számú neutron található meg az atommagban. Ettől ugyanazon elem eltérő izotópja teljesen más tulajdonsággal is rendelkezhetnek, és teljesen máshogy is fognak viselkedni a reakciókban. Ezekből a különbségekből a kutatók sok mindent megtudhatnak a vizsgált anyagokról.
Így fény derült a keletkezésükre is.
Kiderült, hogy a Ryugu és a Murchison felületéről és belsejéből kiválasztott PAH-ok különböző tulajdonságokkal rendelkeztek. A kisebbek valószínűleg a hideg világűrben, míg a nagyobbak valószínűleg melegebb környezetben, például csillag közelében vagy egy égitest belsejében keletkeztek.
A tanulmány társszerzője, Dr. Alex Holman, aki szintén a WA-OIGC munkatársa, elmondta, hogy a PAH-ok izotópos összetételének megértése segít feltárni azokat a körülményeket és környezeteket, amelyekben ezek a molekulák létrejöttek. Ezáltal betekintést nyújt az olyan égitestek történetébe és kémiájába is, mint az aszteroidák és meteoritok.
„Ez a kutatás értékes betekintést nyújt abba, hogyan alakulnak ki a szerves vegyületek a Földön kívül, és honnan származnak az űrben” – mondta Dr. Holman. „A csúcstechnológiás módszerek és kreatív kísérletek alkalmazása megmutatta, hogy az aszteroidákon található kiválasztott PAH-ok a hideg űrben is kialakulhatnak.”
A teljes kutatási tanulmány „Policiklikus aromás szénhidrogének a csillagközi közegben keletkezett Ryugu-mintákban” címmel a Science című folyóiratban jelenik majd meg a közeljövőben.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van