A fák súghatják meg nekünk a közelgő természeti katasztrófákat
A fák és növények egy nap segíthetnek a vulkánkitörések előrejelzésében. Legalábbis ezt gondolják a geológusok.
Ennek oka, hogy egyes fák rendkívül érzékenyen reagálnak a vulkáni gázok változásaira, olvasható a Geochemistry, Geophysics, and Geosystems című szaklap új tanulmányában. Ezek a változások pedig az űrből is láthatóak, számol be a Newsweek.
A tanulmányt Robert Bogue, a kanadai McGill Egyetem Föld- és Bolygótudományi Tanszékének munkatársa vezette, és a Yellowstone Nemzeti Park 1984 és 2022 közötti adataira összpontosított.
Megnövekedett egészségi állapot jeleit észleltük 1984 és 2001 között az amerikai Yellowstone Nemzeti Parkban. A vulkáni gázoknak kitett erdő egyik területe egészségesebb volt, mint a közel azonos, közeli, a vulkán hatását nem érző erdők.
Eszerint a vulkáni szén-dioxid és a víz jótékony hatással van a fákra és a növényzetre. Amikor azonban a vulkáni tevékenység fokozódik, az károsítja a fák egészségét. Az eredmények szerint a növények megbarnultak, ahogy a kitörések közeledtek.
A talajhőmérséklet és a kénkibocsátás emelkedése által okozott növényi stressz növekedését már azelőtt észleltük, hogy más típusú műholdakkal kimutatható lett volna. A két ellentétes hatás kombinálása új utat jelent az aktív vulkánok további megfigyeléséhez.
Ez a felfedezés egy nap a vulkánkitörések előrejelzésében is hasznos lehet
Bár a tudósok a vulkánok aktivitása alapján meg tudják mondani, hogy kitörés előtt áll-e, magukat a kitöréseket általában elég nehéz megjósolni. Néha sok jel utal a közelgő eseményre, de az mégsem következik be. Máskor pedig alig van észlelhető figyelmeztetés a kitörés bekövetkezése előtt.
Éppen ezért a tudósok mindig új módszereket keresnek a vulkáni tevékenység mérésére. Ezekből az eredményekből a műholdakat használva egy nap talán képesek lesznek a vulkánokat körülvevő növényzet állapota alapján előrejelezni a kitöréseket.
Bár a technika egyes vulkánok esetében nem biztos, hogy működik, különösen hasznosnak bizonyulhat az olyanok esetében, mint az olaszországi Etna és a Fülöp-szigeteki Taal-vulkán, mivel ezeket erdők veszik körül.
Bizonyos esetekben a vulkánkitörések időben történő előrejelzése életeket menthet. Számos halálos vulkánkitörés történt azokban az időkben, amikor a szakértők keveset tudtak a jelenség mögött álló tudományról.
Azonban még rengeteg információra van szükség ahhoz, hogy a fák és növények elemzése használható módszer legyen a kitörések előrejelzésére.
“A földi növény- és gázkibocsátási mérések kombinálása a műholdas megközelítéssel sokkal átfogóbb tudást adhat a vulkáni illékony anyagok kibocsátásáról, mint bármelyik megközelítés külön-külön” – olvasható a tanulmányban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra