Hiányos a földkéreg, viszont már tudjuk, hova lett
A földkéreg egy nagy darabja hiányzik, de a tudósok most felfedezték, hogy hol található.
A világ tele van bonyolultnál bonyolultabb kérdésekkel, de az új technológiák, például az űrfelvételek segítenek megoldani olyan rejtélyeket, mint a Föld felszínén maradt “hegei”.
Egy másik rejtély, amely több mint egy évszázadon át zavarba ejtette a szakértőket, a Nagy Unkonformitás néven volt ismert, és a földkéreg nagy méretű tábláira utalt, amelyek hiányoztak a geológiai feljegyzésekből, írja az Indy100.
Új bizonyítékok alapján kiderült, hogy eltűnésük a hógolyó-Föld néven ismert időszakban bekövetkezett súlyos jégkori eróziónak tudható be, amikor szinte az egész bolygót jég borította.
Az eredmény egy rés az üledékes feljegyzésekben, amely akkor keletkezik, amikor a kőzetek kora a korábbi kőzet eróziója miatt meredeken megváltozik, majd a helyébe fiatalabb kőzet lép.
Hatalmas mennyiségű kőzet hiányzik
A jelenséget 1869-ben figyelték meg az arizonai Grand Canyonnál. A szakértők észrevették, hogy a kőzetek kora hirtelen nagyot változott, és megállapították, hogy ez a világ több pontján is megismétlődött, így kapta a Nagy Unkonformitás nevet.
Az egyik tanulmány szerzői ki tudták számítani, hogy a gleccsererózió miatt globálisan átlagosan 3-5 kilométernyi kőzetdarab szűnt meg, így azok “eltűntek” a feljegyzésekből. Dr. Brenhin Keller, a Berkeley Geokronológiai Központ munkatársa és a tanulmány szerzője kifejtette, hogy a kőzetveszteség mértéke óriási, és kollégáival együtt úgy becsülte, hogy egymilliárd köbkilométernyi prekambriumi anyag hiányzik a feltételezettek alapján.
Elméletük szerint sokkal több erózió történt a fanerozoikum kezdete előtt, mint azt a szakértők eredetileg gondolták. Emellett bizonyítékot mutattak be arra, hogy az ebből a korszakból származó kristályok hafnium- és oxigénizotópokkal rendelkeznek.
Ezek az izotípusok összhangban vannak azzal, hogy régi kőzetből erodálódtak és alacsony hőmérsékleten rakódtak le. Elméletük szerint ez az oka annak is, hogy sok aszteroidakráter 700 millió évnél fiatalabb, és csak kettő olyan van, amelyet ennél régebbre datálnak.
Ami a kőzet jelenlegi helyét illeti, azt gyanítják, hogy az üledékes kőzeteket erodáló gleccserek kimosták a tengerbe őket.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van