Bikini atoll, amely egykor a Csendes-óceán idilli szépségének szimbóluma volt, 23 nukleáris robbanás áldozatává vált a 20. század közepén. Évtizedekkel később Stephen Palumbi, a Stanford biológia professzora expedíciót vezetett a távoli atollra, hogy feltárja a nukleáris kísérletek mélyreható hatásait az ökoszisztémára.
Amit ő és csapata felfedeztek, az túlmutatott a robbanások emlékén. A Bikini-atoll a Marshall-szigeteken található. Ez az Egyesült Államok “Pacific Proving Grounds” nevű nukleáris tesztközpontjának része volt a második világháború után. A korábban lakott paradicsomból elhagyott teszthelyszín lett. Elköltöztettek 167 Bikini-atoll lakost, megígérve nekik a gyors visszatérést, ami sosem történt meg. Az atoll talajvize továbbra is szennyezett, importált erőforrásokra van utalva a sziget a mai napig is. Majdnem 60 évvel az utolsó robbanás után Bikini-atoll egy hátborzongató emlékeztetőként szolgál az Egyesült Államok atomkísérleteiről.
Palumbi utazása szerette volna megérteni, hogy hogyan képes regenerálódni a természet egy atomrobbanás után. Amikor Bravo Crater körül hajózott, ahol a legerősebb amerikai bomba robbant, Palumbi szokatlan anomáliába ütközött. A navigációs rendszer a 49 méter mély vízben akadálynak vélt veszélyre figyelmeztetett. A térképek 1954 óta nem lettek frissítve. A rendszer nem hibásan jelzett, hanem a robbanások gyakorlatilag három szigetet eltűntettek.
Újjáéledés a hamvakból
Az atoll pusztulással teli történetének ellenére Palumbi csapatával, beleértve lányát, Lauren Palumbit, elképesztő feltámadást tapasztaltak meg a tengeri életben. Nagy halak, cápák és erős korallok közösségei éltek a kráter peremén. Ami egy kopár pusztaságnak tűnt, arról kiderült, hogy egy ellenálló ökoszisztéma valójában. A korall, különösen, a kutatók figyelmét azért kötötte le, mert képes volt újjáéledni. Ez azért érdekes, mert a korallok nagyon lassan nőnek, így legalább 50 éve jelen kell lenniük a helyszínen.
Palumbi és hallgatói felfedezésre indultak annak érdekében, hogy feltárják Bikini-atoll váratlan gyógyulásának titkait. A kutatók tervezik a Bikini-atollból vett korallok teljes genomjának leolvasását, majd ezeket összehasonlítják az Amerikai Szamoa és a bombázások előtti Bikini-atoll mintáival. Ez a kutatás eredetileg rákos daganatok tanulmányozására kifejlesztett bioinformatikai módszerekre támaszkodik. Célja a korallok kolóniáiban fellépő mutációk feltérképezése, és az alkalmazkodóképességük megértése.
Az ökológiai felfedezéseken felül, Palumbi lát lehetőséget az emberi egészségre gyakorolt hatások szempontjából is. Ha megértjük, hogyan kezelik a korallok génjeiket az ellenséges környezetben. A kutatás hozzájárulhat terápiás alkalmazásokhoz, amelyek a mutációk és betegségek kezelésében is segíthet.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Íme az első magyar település, ahol korlátozták az ingatlan adás-vételt: őket nem akarják beengedni a rossz nyelvek szerint
Alaposan megváltozik a fővárosi közlekedés: leáll egy forgalmas fejpályaudvar, Budán pótlóbuszok indulnak
KÉPEK: Vasbentonból építik újjá a Budavári Palota teljes északi szárnyát, de úgy fog kinézni, mint 100 éve
Ismét brutálisan nőttek az albérletárak Magyarországon, az egyetemisták miatt újabb élénkülést várnak
Vigyázat! Eddig ismeretlen, durva betegségeket terjeszthetnek a magyarországi szúnyogok
Trump és Fico után Orbán élete is veszélyben? Majka előadását támadja a kormánymédia, szerinte csak egy geg volt – VIDEÓ