Római elit 2000 éves sírját találták meg Törökországban
Régészek egy 2000 éves, a Római Birodalom idejéből származó monumentális sírt tártak fel Törökországban.
A kutatók az ókori görög Apollon szentélye közelében tárták fel a sír maradványait, amely a mai törökországi Çanakkale tartományban, Gülpınar településen fekszik. Ez a település közvetlenül Anatólia nyugati partjainál található, írja a Newsweek a Daily Sabah alapján.
A sírkamrában a csapat több mint 10 személy, köztük gyermekek és felnőttek maradványait találta meg összekeveredve. A kutatók szerint a sír, amely a szentély melletti nekropoliszban, vagyis temetőben található, a római császárkorban tehetősebb egyéneké lehetett.
A Római Birodalmat Kr. e. 27-ben alapították a megelőző Római Köztársaságból. Legnagyobb kiterjedésében a birodalom, amelynek központja az itáliai Rómában volt, Európa, Észak-Afrika és Nyugat-Ázsia hatalmas területeit uralta.
Az Apollon Smintheion szentélyt az Anatóliában letelepedett ókori görögök építették. Ez az egyik legfontosabb szentély a történelmi Troász régiójában, amely a trójai háború görög mítoszából ismert legendás városnak is otthont ad.
Itt található egy ikonikus templom, amely feltehetően Kr. e. 150 körül épült. Domborművek díszítik, amelyek a trójai háború jeleneteit ábrázolják, ahogyan azt az Iliász című ókori görög eposzban is leírták.
A szentélyt az ókori görög Hamaxitus városához kötik, amely szintén Gülpınar közelében található. Az ókori települést feltehetően az Kr. e. 8. vagy 7. században alapították.
Míg a Kr. e. 1. évezredben az ókori görög települések virágoztak Troászban, a régió Kr. e. 133-ban több más területtel együtt a Római Köztársaság része lett, és végül a birodalom ellenőrzése alá került.
Az idén június és október között az Apollon szentély közelében végzett ásatások feltárták a monumentális sír maradványait. Az munkálatok során talált leletekből ítélve a régészek úgy becsülték, hogy a sír körülbelül 2000 éves lehet.
A helyszínen a következő években folytatódnak a kutatások, ami a régészek szerint további sírok feltárásának lehetőségét nyitja meg.
Azzal, hogy esetleg több sír kerül elő ezen a területen, sokkal átfogóbb információkhoz juthatunk a temetkezési hagyományokról, a sírtípusokról, a szent terület határainak változásáról és az építészeti fázisokról
– mondta Hüseyin Yaman, az ásatási csoport egyik tagja a Daily Sabahnak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van