A csillagászok egy új, gyorsan forgó neutroncsillagot fedeztek fel, amely több millió km/h-s sebességgel száguld és másodpercenként 14-szer forog körbe a saját tengelye körül, ami egyedülállónak számít.
Ilyen távol van Földünktől a halálos neutroncsillag
A space.com szerint a pulzár, azaz a gyorsan forgó magja egy halott csillagnak, forgása közben csillagközi porból álló ködöt hozott létre, ami feltöltött részecskékkel van tele. Ezek pedig folyamatosan távolodnak a kibocsátásuk helyétől. A felfedezésről ausztrál tudósok tájékoztattak, akik dél-afrikai kollégáikkal együttműködésben végezték a vonatkozó megfigyeléseket.
Az iszonyatos sebességgel forgó neutroncsillag (pulzár) és a körülötte lévő gázköd szerencsére meglehetősen távol van Földünktől, 33 ezer fényévre található. 69 fényév szélesnek bizonyult akkor, amikor rádióhullámokkal vizsgálták, de csak ennek a tizede volt, amikor röntgensugarakkal bombázták.
A méretei tehát hatalmasak, 46-szor nagyobb, mint a teljes Naprendszerünk (melyből még egyetlen ember alkotta eszköz sem tört ki). Ennek ellenére az ausztrálok egy náluk őshonos, aprócska erszényesről, a potoróról nevezték el (Potoroo).
Magába roskadt a csillag
Mint minden neutroncsillag, a Potoroo-t tápláló pulzár – amelyet PSR J1638–4713-rel jelöltek a tudósok – is akkor született, amikor egy hatalmas csillag kifogyott a magfúzióhoz szükséges üzemanyagból. Ezzel véget ért az energia kifelé irányuló áramlása, amely évmilliók vagy milliárdok óta egyben tartotta a csillagot saját gravitációjának befelé irányuló nyomásával szemben.
Ezt követően a mi Napunk tömegének egy-kétszerese közötti tömegű csillag magja mindössze 20 kilométeres átmérőre omlott össze. Ez olyan sűrű anyagot hozott létre, amelyből egy evőkanál körülbelül 1 milliárd tonnát nyomna a Földön. Eközben a csillag külső rétegeit egy hatalmas szupernóva-robbanás leszakította.
Ez egy gyorsan forgó, mágneses neutroncsillagot hagy maga után, amely időről időre “kozmikus világítótoronyként” söpör végig az űrben, amelyet a szupernóva által kibocsátott, hűvös, fokozatosan terjedő héj veszi körül.
A pulzár széle töltött részecskéket bocsát ki, amelyek ütköznek a korábban kilökött anyaggal, így ködöt alkot. A ködben lévő részecskék energiát veszítenek, ahogy távolodnak a központi neutroncsillagtól.
Nagyon fiatal pulzárt találtak a tudósok
A pulzárok körül létrejövő köd fénykibocsátásának vizsgálata fontos információkat nyújt arra vonatkozólag, hogy a részecskék hogyan mozognak a neutroncsillagokat körülvevő, gyakran turbulens környezetben.
Ez a pulzár egyébként kb. úgy néz ki, mint egy üstökös: van egy szilárd mag és egy csóva körülötte.
A felfedező csapat szerint elképesztően fiatal pulzárról van szó: mindössze 24 ezer éves lehet, miközben Naprendszerünk kb. 4,5 milliárd éves.
Ez is érdekelhet:
- Ez a halott csillag épp megnyúzza társát, és kilövi a végtelenbe – Olvass tovább ITT
- Olyan erővel robbant fel egy csillag, hogy a magja most keresztül repül a galaxison
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon