A mükénéi civilizáció lenyűgöző története
A mükénéi, az egykor virágzó civilizáció rejtélyeinek megfejtése nagy kihívást jelent a kutatók számára. Az összeomlásuk körüli rejtély, amelyet a nagy paloták Kr. e. 1250 körül bekövetkezett pusztulása jelez, a mai napig vita tárgya a történészek között.
Míg egyesek a dórokhoz hasonló hódítóknak tulajdonítják bukásukat, a legtöbben ma már az éghajlatváltozásra és a természeti katasztrófákra mutatnak rá, mint jelentős tényezőkre. A kedvezőtlen események sora a földrengésektől a terméskiesésig a város teljes elnéptelenedéséhez vezetett. A tengerszint felett 280 méterrel fekvő Mükéné városa természetes védművekkel büszkélkedhetett az impozáns hegyek között. A legenda szerint Agamemnón, egy mitikus király palotája is ott volt, akinek létezését azonban máig sem erősítették meg.
A mükénéieket gyakran tartják az első görögöknek, de a minósziaktól örökölték ezt a címet, számol be az Ancient Origins. Ezen civilizációk közös kulturális vonásai és kereskedelmi kapcsolatai megalapozták az ókori Görögország későbbi fejlődését.
Az olyan görög hősök, mint Perszeusz, aki legyőzte a Medusza nevű Gorgót, összefonódtak a mükénéi történelemmel, ugyanis a város alapítója a monda szerint ő maga volt. Heinrich Schliemann felfedezései Homérosz eposzai által vezérelve tárták fel ezt a fejlett civilizációt. Eközben pedig Mükéné masszív kövekből épített küklopikus falai egy mára elfeledett építészeti stílusról tanúskodnak. Mükéné történelmének felfedezése során egy mítoszokba burkolt civilizációval szembesülünk.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?