Régiségek sorát tárták fel a szakkarai sírokban
Egyiptomi régészek múmiamaszkokat tartalmazó sírokat és a „csend görög istenének” szobrát tárták fel Szakkarában.
Ahogy a Live Science összefoglalójából kiderül, Egyiptomban régészek egy sor, körülbelül 1800 és 4800 évvel ezelőttről származó sírra bukkantak. Ezek közül néhányban színes múmiamaszkokat, sőt a csend istenének gyermekkori szobrát is megtalálták – közölte az Egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium.
A leletek időszámításunk kezdetekor keletkezhettek
„A színes múmiamaszkok, amelyeket a halottak viselhettek, valószínűleg a római korból, körülbelül a Kr. e. 29-től Kr. u. 641-ig tartó időszakból származnak” – mondta Nozomu Kawai, a japán Kanazawa Egyetem ókori civilizációkat és kulturális erőforrásokat vizsgáló intézetének igazgatója, aki az ásatásokat vezette.
A régészek egy kis szobrot is találtak, amely Harpokratészt, a csendhez kötődő, gyermeknek látszó görög istent ábrázolja egy lúd hátán lovagolva. A liba „egy gonosz szellemet jelképez, amely felett az isteni gyermek győzedelmeskedik” – mondta Kawai a Live Science-nek.
A csapat talált egy sztélét, vagyis egy faragott kőlapot is, amelyen az írás szerint egy „Heroides” (fordítástól függően Heroidész vagy Heródes) nevű férfié volt – mondta Kawai.
Egy hatalmas ókori temető maradványai
Kawai és kollégái eredetileg 2019-ben bukkantak néhány temetkezési helyszínre ezen az észak-szakkarai lelőhelyen – köztük egy Demetria nevű „érdemes” nő sírját, akit egy faragványon háziállatával együtt ábrázolnak. De a COVID-19 járvány miatt a régészeknek fel kellett függeszteniük a munkát, tette hozzá Kawai.
Amikor 2023-ban visszatértek, számos további sírhelyet és leletet tártak fel. „Az általunk feltárt terület az észak-szakkarai fennsík keleti lejtője” – mondta Kawai. „Amennyire ott feltártuk, a legrégebbi sírok a második dinasztiához tartoznak.” Vagyis körülbelül 4800 évvel ezelőttre. Találtak továbbá a 18. dinasztiából (kb. i. e. 1550-1295), a késői korból (kb. i. e. 712-332) származó sírokat, valamint további sírokat és leleteket is a ptolemaioszi és római korból.
Kawai beszámolója szerint a helyszín egyik legrégebbi sírján belül a csapat talált egy „egyiptomi alabástromtáblát, amely a második dinasztiából származik. A táblához egy guggoló csontváz társult egy fából készült dobozkoporsó belsejében, amelyet a termeszek rontottak meg. Egy 18. dinasztiából származó sírban egy múmia volt egy koporsóban – közölte az Egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium lefordított közleményében.
Szakkara hatalmas nekropoliszokat tartalmaz, így nem meglepő, hogy a régészek az ókori Egyiptom különböző dinasztiáiból származó sírokat találtak.
A sírok feltárása és elemzése továbbra is folyamatban van.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van