A szénsavas üdítőiről ismert Pepsi szokatlan történettel rendelkezik a történelemben. Rövid ideig a Szovjetunió flottájának egy része, köztük tengeralattjárók és hadihajók voltak a tulajdonában. Ez a valószínűtlen vállalkozás a hidegháború alatti kereskedelmi megállapodásokból eredt. Érdekes része ez a történelemnek, mikor az üdítőitalok, a nemzetközi politika és a kreatív problémamegoldás egyedülállóan keveredtek.
A történet 1959-ben, az USA-Szovjetunió kulturális kiállítások idején kezdődik. Richard Nixon alelnök a “konyhai vita” során Nyikita Hruscsov szovjet vezetővel folytatott heves szóváltás során megkínálta őt egy pohár Pepsivel. Hruscsov lenyűgözve kért még egyet, ami az első alkalom volt, hogy egy szovjet vezető nyilvánosan megkóstolt egy amerikai terméket.
Ezt a lehetőséget megragadva a Pepsi 1972-ben belépett a zárt szovjet piacra, és az első külföldi fogyasztási cikk lett, amely ott kapható volt. Kihívást jelentett azonban, hogy a Pepsi nem fogadhatta el a szovjet rubelt, mivel az nem volt átváltható, illetve a Szovjetunión kívül értéktelen volt — írja a History Skills.
Úton a tengeri hatalom felé
Egy alku keretein belül a Pepsi tárgyalásokat folytatott a szovjet kormánnyal, hogy rubel helyett Sztolicsnaja vodkát kapjon. A Pepsi ezután a vodkát az Egyesült Államokban és más országokban értékesítette, ami mindkét fél számára zseniális megoldást volt. Ez a megállapodás lehetővé tette a Pepsi számára, hogy kiterjessze jelenlétét a Szovjetunióban, miközben a Sztolicsnaja számára új piacokra való belépést biztosított.
1989-re a geopolitikai helyzet megváltozása miatt ez a kereskedelmi megállapodás felborult. A szovjet termékekre, köztük a vodkára vonatkozó amerikai szankciók miatt a Pepsi elvesztette a Sztolicsnaja elsődleges piacát. Ezzel egyidejűleg a Pepsi és a Szovjetunió szerződése lejárt, ami újratárgyalást igényelt.
A Pepsi vezérigazgatója, Donald Kendall a moszkvai tárgyalások során dilemmával találta magát szemben. A Pepsi 3 milliárd dollárt akart a szirupért cserébe, de a Szovjetunióban nem volt elegendő valuta. A szovjetek egy példátlan alternatívát javasoltak: egy flottányi kivont hadihajót.
Az ajánlatot elfogadva a Pepsi 17 tengeralattjáró, egy cirkáló, egy fregatt és egy romboló tulajdonosa lett. Egyes számítások alapján a Pepsi a hatodik legnagyobb hadiflottával rendelkezett a világon. Természetesen nem kívánták megtartani a hajókat, így gyorsan eladták egy svéd vállalatnak fémhulladékként ezeket a hajókat, mintegy 3 millió dolláros nyereséget termelve. Kendall azzal viccelődött, hogy “gyorsabban lefegyverzi a Szovjetuniót, mint Reagan”.
A szalagcímek ellenére fontos tisztázni, hogy a megvásárolt szovjet hajók leszereltek voltak, és nem voltak harcképesek. Kivonták őket az aktív szolgálatból, és a Pepsinek nem állt szándékában katonai célokra használni őket.
A Pepsi haditengerészeti vállalkozása, bár rövid életű volt, egy rendkívül vicces fejezetet jelent a történelemben. Az akkori időszak változó dinamikáját szemlélteti a megállapodás. Rávilágítva, hogy milyen szerepet játszhattak a nemzetközi diplomáciában az olyan nem hagyományos szereplők, mint egy üdítőital-gyártó cég.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát