Lenyűgöző videó, így látják az állatok a színeket
Az állatok látása a szó szoros értelmében minden színben megjelenik, az ultraibolya spektrumtól kezdve a szürkeárnyalatig. Mivel minden állat másképp érzékeli a színeket, az ökológusok és zoológusok számára óriási jelentősége van, ha lehetőségük van úgy látni a világot, mint a vizsgált alanyuk. Most egy új kamera- és szoftvertechnológia segít nekik ebben, és az eredmények meglepően szépek.
Az új kamerarendszer lehetővé teszi a csapat számára, hogy olyan videókat készítsen, amelyek pontosan visszaadják, amit az állatok az élőhelyükön látnak, írja az IFLScience. Az állatok által látott színeket a spektrofotometriának nevezett módszerrel történő korábbi próbálkozások időigényesek voltak, és nem tudtak mozgóképeket rögzíteni. Ez az új kamerarendszer négy színspektrumban képes egyidejűleg videót rögzíteni: UV, vörös, kék és zöld színekben.
Az állatok mintha egy teljesen másik világot látnának
A rögzítés után az adatokat “érzékelési egységekké” dolgozzák fel, és így pontos videót készítenek arról, hogy az állatok hogyan érzékelik a színeket. Ehhez felhasználják az egyes állatok szemében található fotoreceptorokról szerzett ismereteiket.
“Régóta lenyűgöz bennünket, hogy az állatok hogyan látják a világot. Az érzékszervi ökológia modern technikái lehetővé teszik számunkra, hogy következtetni tudjunk arra, hogy egy állat számára milyennek tűnhetnek a statikus jelenetek. Az állatok azonban gyakran mozgó célpontok alapján hoznak létfontosságú döntéseket (pl. táplálékelemek felderítése, egy potenciális társ megjelenésének értékelése stb.). Itt olyan hardver- és szoftvereszközöket mutatunk be az ökológusok és a filmkészítők számára, amelyek képesek rögzíteni és megjeleníteni az állatok által érzékelt színeket mozgásban” – mondta Daniel Hanley vezető szerző közleményében.
A régi módszerrel összehasonlítva az új kamerarendszer több mint 92 százalékos pontossággal jelezte előre az érzékelt színeket. A csapat azonban tisztában van a rendszerük korlátaival, például a kézi fókuszálás szükségességével és a gyorsan mozgó tárgyak fókuszban tartásának nehézségeivel. A szoftver nyílt forráskódú, hogy mások is építhessenek erre a technológiára, és felhasználhatják saját kutatásaikhoz.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?