Az emberek régóta nagyra tartják szőrös, tollas és pikkelyes társaikat, az amerikai lakosság mintegy 60%-ának van háziállata. Együttesen évente több mint 100 milliárd dollárt költenek gondozásukra. Az emberek és az állatok közötti egyedülálló kötelék egy izgalmas kérdést vet fel: Vajon az állatok is hasonlóan törődnek-e más fajok tagjaival, mint az emberek a háziállataikkal?
Bár jól dokumentáltak olyan esetek, amikor az állatok “örökbe fogadnak” más állatokat, közelebbről megvizsgálva kiderül, hogy ezek az esetek túlnyomórészt emberi beavatkozáshoz kapcsolódnak. A kérdés, hogy a nem emberi állatok tartanak-e háziállatokat a természetben, nagyrészt megválaszolatlan marad. Olyan híres példák, mint Koko, a gorilla, aki örökbe fogad egy kiscicát, egy elefánt, aki összebarátkozik egy kutyával, vagy egy varjú, aki örökbe fogad egy macskát, továbbra is elbűvölő történetek. Harold Herzog, a Western Carolina Egyetem emeritus professzora szerint azonban nagyon kevés bizonyítékkal alátámasztott példa létezik arra, hogy a vadonban fajok közötti kapcsolatok alakulnak ki. A legtöbb dokumentált eset az ember által kezelt környezetben, például vadasparkokban, otthonokban vagy laboratóriumokban fordul elő. Herzog azt állítja, hogy valószínűleg az ember az egyetlen háziállatokat tartó állat, a kivételek pedig nagyon ritkák — írja a Live Science.
Tartanak háziállatokat más állatok?
Annak megértésére, hogy az emberek miért tartanak háziállatokat, különböző elméletek születtek. Beth Daly, az antrozoológia docense négy fő elméletet vázol fel: a jó kapcsolati lehetőség jelzése, a csecsemőgondozás megtanulása, a magányosság kezelése és a háziállatok pozitív jelenlétének élvezete. Bár ezek az elméletek nem kizárólag az emberekre vonatkoznak, felmerül a kérdés: Valóban jótékony hatással vannak-e a háziállatok az emberi jólétre?
A közhiedelemmel ellentétben a háziállatok tartása nem minden esetben előnyös. Azt állítja, hogy amint a társadalmi-gazdasági változókat figyelembe vesszük, a tanulmányok gyakran nem találnak jelentős különbséget a jólétben a háziállat-tulajdonosok és a nem-tulajdonosok között. A depresszióval foglalkozó 46 tanulmány áttekintése során Herzog felfedezte, hogy a depresszió mérésében a két csoport közel kétharmada nem mutatott különbséget t. Ez megkérdőjelezi azt az elképzelést, hogy a háziállatok általánosan javítják az emberi életet. A háziállattartás vélt előnyeinek újraértékelésére késztet.
Herzog szerint az embereket a háziállatok iránti vonzalmukban az egyedi kognitív képességeik különböztetik meg. Az érzelmi kapcsolatok kialakításának képessége és az, hogy más teremtményeket elmével rendelkező lényekként ismerünk fel, megkülönbözteti az embereket az állatokkal való mély kötődés kialakításának képességében. Míg sok állat gondoskodik utódairól és keresi a társaságot, az ember-állat kapcsolatok kognitív mélysége páratlan marad.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm