Az egyik legkülönlegesebb középkori kézirat valójában hamisítvány lenne?
A Voynich-kézirat szövegét és illusztrációit hosszú ideje tudósok százai próbálják megfejteni, ám mindhiába. De mit is lehet tudni eme különös kézirat a tartalmáról, létrejöttéről, és valóban olyan titokzatos lenne, mint azt sokan gondolják róla?
A Voynich-kézirat felbukkanása
1910 körül egy lengyel antikvárius, Wilfrid Voynich furcsa, középkori kéziratra tett szert – írja a Discover Magazine. Méretét tekintve nem tért el az átlag könyvektől, ám belseje már annál különlegesebb volt. A nagyjából 232 oldalas kötet ugyanis tele volt növényekről, furcsa csillagokról, fürdőző nőalakokról szóló szövegekkel és képekkel. Szerzőről nem esett említés benne, de ami még ennél is furcsább volt Voynich számára, hogy szövege értelmezhetetlen volt, így arra jutott, a kötet kóddal íródott.
A kézirat, mely címét később megtalálójáról kapta, vélhetően a 15.századból, a jezsuita tulajdonban lévő, olaszországi Villa Mondragone-ból származik. Oldalai nagy része kihajtható, ám számos lap hiányzik belőle, mely még tovább növeli a könyvet körülvevő rejtélyt. Mivel kódnyelven íródott, gyakran „voynichi” nyelvként jellemzik a benne leírtakat.
Titkosított vagy csak hamis?
Több modernkori tudós azt gyanítja, a kézirat szövege egy ismert nyelv titkosított formája. Nincsenek megbizonyosodva arról, melyik is lehet az, de teóriáik között van a latin, sőt, a nahuatl nyelv is, melyet a mexikói aztékok beszélték.
Szerzőiről nem is gyanítanak semmit a kutatók, de azt is lehetségesnek tartják, egy korábbi könyvből lett átmásolva a Voynich-kézirat szövege.
Tartalmát illetve többen úgy vélik, témája az orvosláshoz kapcsolódik, a növények és a női alakok gyógymódokat, kezeléseket jelenítenek meg.
A Macquerie Egyetem egyik kutatójának meglátása szerint a szöveg nőgyógyászati jelentést hordoz. Ezt a felvetést arra alapozza, hogy a könyvben szereplő női alakok általában a nemi szervükhöz közeli vagy azok felé mutató tárgyak mellett jelennek meg. Ám egyesek ezt elképzelhetetlennek tartják, a női test középkorban szokásos tabusítása miatt.
Már 1900-as évekbeli megtalálása óta voltak olyanok, akik úgy gondolták, a Voynich-kézirat pusztán egy halandzsa nyelven íródott átverés, melyet szándékosan úgy készítettek el, hogy nyelvezete jól felépítettnek, hitelesnek hasson. Megint mások úgy vélik, a kötet igenis hiteles középkori forrása egy olyan létező kódnyelvnek, mely rendkívül nehezen fejthető meg.
Máig nem sikerült dűlőre jutniuk a szakembereknek, vajon csak egy jól felépített hazugságról van-e szó a kézirat kapcsán. Középkori eredetét szinte biztosra vélik, leginkább a könyv anyagából kiindulva. Ettől függetlenül lehetségesnek tartják, hogy nyelvezete mögött nincs semmilyen tudatos megfontoltság, és pusztán egy kitalált szavakat tartalmazó hamis kézirattal van dolguk.
Ez is érdekelheti:
Senki sem tudja, miért keltették ily bizarr módon életre halottaikat a kőkori emberek
Közel tökéletes állapotú középkori kardot halásztak ki egy lengyel folyóból
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon