Mágneses anomáliát fedeztek fel mélyen az új-zélandi Rotorua-tó alatt
A Rotorua-tó egy szunnyadó vulkán szívében fekszik, és Új-Zéland egyik leghíresebb maori szerelmi történetének helyszíne. Most először térképezték fel részletesen, és egy megdöbbentő titkot rejtett.
Új térképek feltártak egy rejtett hidrotermális rendszert Új-Zéland egyik legendás tava alatt, írja a Live Science.
A Rotorua-tó egy szunnyadó vulkán hatalmas ősi kráterének szívében fekszik Új-Zéland északi szigetén. A tó története mesébe illik: állítólag egy befolyásos törzsfőnök lánya itt teljesítette be a tiltott szerelmet, miután átúszta a tavat, hogy egy fiatal harcossal lehessen.
A Rotorua környéke a hidrotermális tevékenységéről is ismert. A Tourism New Zealand honlapja szerint gőzfelhők sodródnak a tó partja körül, és a kén varázslatos zöldeskék színt kölcsönöz a víznek.
Kívül-belül körbevizsgálták a tavat
Az új-zélandi GNS Science kutatóintézet kutatói most eddig soha nem látott részletességgel térképezték fel a Rotorua-tó fenekét. Feltártak kitörési krátereket, egy ősi folyót és egy nagy mágneses anomáliát a tó déli részén. Ezek az új térképek először bizonyítják, hogy a Rotorua szárazföldi hidrotermális rendszerei a tó rejtett mélységeibe is benyúlnak.
Cornel de Ronde, a GNS Science vezető kutatója a Live Science-nek elmondta, hogy a térképek látványa olyan volt, mintha először viselnénk szemüveget, amikor még nem is tudtuk, hogy szükségünk van rá. „Végre felveszed a szemüveget, és már látod is az apró betűs részeket” – mondta.
A térképek 55 négyzetkilométernyi területet fednek le, ami a tó fenekének mintegy 68%-a – olvasható a GNS Science közleményében. Az adatok egy részét az Új-zélandi Királyi Haditengerészet gyűjtötte össze, amely a tófenék fizikai jellemzőit térképezte fel egy többsugaras visszhanglézer – egyfajta szonár – segítségével. Mágneses felméréseket is végeztek, amelyek feltárták a mágneses anomáliát.
„Normális esetben a vulkanikus kőzeteknél, amikor egy magnetométert futtatunk fölöttük, nagyon pozitív értékű anomáliákat kapunk, de ebben az esetben negatív anomáliákat kapunk, valószínűleg a nagyon alacsony mágneses szuszceptibilitás miatt” – mondta de Ronde.
Ez mit is jelent? Mi történik a kőzetekben?
A vulkanikus kőzetek általában erősen mágneses magnetit ásványt tartalmaznak. De a Rotorua-tóban a kutatók úgy vélik, hogy a hidrotermikus folyadékok áthatoltak a kőzeteken, és a magnetitet piritre alakították át. Ezt a kőzetet sokan a „bolondok aranya” gúnynévről ismerik, ugyanis külsőre nagyon hasonlít a nemesfémhez. A hidrotermális folyamat jelentősen csökkenti a mágneses jelet, és megmagyarázza a negatív anomáliát.
A kutatók a mágneses anomáliával azonos területen hidrotermális tevékenységre utaló egyéb bizonyítékokat is találtak. A hőáramlási térképen látható, hogy a hő, amely valószínűleg forró víz, alulról a tó fenekére emelkedik. Ugyanezen a területen kráterek is láthatóak, amelyek de Ronde szerint valószínűleg hidrotermikus kitörési kráterek.
Mindezen aktivitás ellenére a tó feneke közelében a víz hőmérséklete általában hűvös, 14 Celsius-fok körül lehet. Ez azért van így, mert a tó olyan nagy, hogy elegendő hűvös víz áll rendelkezésre, hogy ellensúlyozza az alulról feláramló hőt. Ráadásul a hőmérséklet egy hónap alatt csak körülbelül 1,8 Celsius-fokot ingadozik.
„Senki sem venné észre, aki úszik a tóban, de mi a műszerekkel igen” – mondta de Ronde.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van