Felújították és lenyűgöző lett az erdélyi fejedelmi palota
Hétfőtől látogatható lesz az Erdélyi Fejedelemség egykori székhelye Gyulafehérváron. A felújított fejedelmi palota először nyitja meg kapuit a látogatók számára.
A fejedelmi palota a római katolikus székesegyház közelében áll, és a 15. században épült. Az épület 16-17. századi bővítési és átépítési munkálatok során nyerte el jelenlegi formáját. Eredetileg az erdélyi püspökség tulajdonában állt, később pedig 1542-ben az alakuló fejedelemség tulajdona lett, számolt be a Lelépő.
Erdély fejedelmei majdnem százötven éven át innen kormányozták az országot. Az épület nagyobb részét 1690 után a Habsburg-adminisztráció átalakíttatta kaszárnyává és használta több mint 300 évig.
Az épületegyüttes keleti szárnyát 1716-ban visszaadták a római katolikus egyháznak, ma is a gyulafehérvári érsekség székhelye. A román állam támogatásával 2008 és 2011 között újították fel.
A fejedelmi palota felújítása 2018-ban kezdődött uniós támogatással. 2021-ben be kellett volna fejeződnie, azonban csak tavaly decemberben sikerült elkészülni a munkával. A felújítás során igazi ritkaságokat, 16. századi rokokó falfestéseket is találtak.
Múzeumként folytatódik az épület története
Erdély és Gyulafehérvár egyik legjelentősebb történelmi épületében az Erdélyi Fejedelemségek Múzeumát a gyulafehérvári önkormányzat rendezte be jelenlegi tulajdonosa. Az alaptárlat ebben a hónapban ráadásul ingyenesen megtekinthető.
Az állandó kiállítás a vár és a palota szempontjából legjelentősebb korszakokat és a legfontosabb eseményeket taglalja, illetve az épület átalakulásait mutatja be.
A kiállítás néhány történelmi személyiséget is megismertet az érdeklődőkkel, akik végig kísérik a látogatókat, mint “virtuális kurátor”. Közülük a gyulafehérvári Szent Mihály-székesegyházban eltemetetett Jagelló Izabella magyar királynét említik. Ő volt az, akinek hathatós közreműködésével reneszánsz központ épült ki a palotában.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm