Elképesztő történet látott napvilágot a Vatikán korrupt és kapzsi püspökéről
A Vatikán levéltárából 2014-ben közzétett dokumentumok a kalóztámadásokkal és korrupcióval teli történetét tárták fel. Egy 14. századi püspököt érint, akinek egész élete során felhalmozott kincseit kalózok akarták elvenni meg útban a franciaországi Avignonba, ahol VI. Ince pápa átmenetileg tartózkodott.
Az egyik kalózhajó zátonyra futott, így a kalózokat elkapták, a kincs egy részét pedig a pápa magához vette. Később a királyi család megajándékozárára, valamint a katonák, udvaroncok és más alkalmazottak kifizetésére használta fel.
A Live Science szerint a középkori történetet a Vatikán archívumában rögzítették és tárolták, majd egy könyvben is megjelent, amelyet Daniel Williman, a Binghamton Egyetem emeritus professzora és Karen Ann Corsano magántudós szerkesztett, írja az Ancient Origins.
A beszámoló szerint egy Thibaud de Castillon nevű francia püspök a Földközi-tengeren és az Atlanti-óceánon folytatott “kereskedelmi tevékenységek” révén rengeteg kincsre tett szert, beleértve a spekulatív és a kétes ügyletek mindenféle fajtáját. Bár a püspöknek nem kellett szegénységi fogadalmat tennie, halálos bűnnek számított, ha magas kamatra pénzt adott kölcsön, és tisztességtelen kereskedelmi befektetések révén nyereségre tett szert.
Még a Vatikán sem “szent”?
A püspökséget három éven át egy általános helynökön keresztül kormányozta és használta ki, miközben kereskedelmi együttműködést folytatott a jelentős montpellier-i kereskedőkkel
– írta könyvében Williman és Corsano. Hogy megkerülje halálos bűnét, de Castillon “ügyetlen erőfeszítéseket tett, hogy úgy tegyen, mintha vagyona és annak haszna valójában az ügynökeié lenne”, a pápai adminisztráció pedig úgy tűnt, boldogan hunyt szemet az eset fölött, mivel halálakor minden vagyonát el tervezték venni – magyarázta Williman és Corsano.
De Castillon halála után, 1357-ben a São Vicente nevű hajó, megrakodva de Castillon egész életében felhalmozott kincseivel – arany, ezüst, gyűrűk, faliszőnyegek, ékszerek, finom tányérok és oltárok – a portugáliai Lisszabonból a franciaországi Avignonba hajózott. VI. Ince pápa (1352-1362) az akkori olaszországi politikai zavargások miatt Avignonban tartózkodott.
A São Vicentét azonban két kalózhajó megtámadta, miközben a Spanyolországban található Cartagena városának közelében hajózott. Az egyik hajó kapitánya egy Botafoc (“tűzfúvás”) nevű kalóz volt, míg a másik hajó parancsnoka Martin Yanes.
“Botafoc hajója állig fel volt fegyverkezve” – írta a Live Science. “Feljegyzések szerint legénysége szablyákkal és harci csákányokkal volt ellátva, gályáján pedig legalább hét hajítógép volt. Ezek nagyméretű, nyílpuskaszerű eszközök voltak, és nagy sebességgel tudtak 23 centiméternél nagyobb kőlövedékeket kilőni.”
A São Vicente legénységének nem maradt más választása, mint hogy átadja de Castillon kincsét. Míg a Martin Yanes vezette hajó a jelek szerint elmenekült a zsákmánnyal, Botafoc hajója a franciaországi Aigues-Mortes város közelében zátonyra futott, és a kalózokat az ottani helyőrség elfogta. A legénységet szinte azonnal felakasztották, Botafocot és néhány tisztjét pedig börtönbe küldték, hogy várják sorsukat.
“Olcsón” megúszták
Williman és Corsano azt írta, hogy Botafoc “nagy mennyiségű aranypénzt helyezett letétbe” a rezidens püspöknél, ami úgy érdekes módon megmentette őt és tisztjeit a hóhértól, mivel egy egyszerű pénzbírsággal megúszták.
Ami a partra vetett kalózhajót illeti, a helyi halászok gyorsan elvitték a tárgyakat, amíg a helyi hatóságok a kalózokkal voltak elfoglalva, majd 1357. február 11-én egy helyi bíró jegyzője leltárt készített a megmaradt javakról.
“A hajó vitorláján, kötélzetén, evezőin, fegyverzetén és kötélzetén kívül a parton tartózkodó bíró jegyzője a ruházat és ruhaneműk nagy tömegét sorolta fel páratlan tételekben – de olyan tárgyakat is, mint könyvek és egyházi ruhák” – fejtette ki Williman és Corsano. Ezeket az árukat azonnal továbbküldték VI. Ince pápának, hogy királyi ajándékokként, valamint katonáinak és személyzetének fizetésére használta fel.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van